(Reklama) Trądzik to bardzo popularna choroba skóry. Mimo że najczęściej zmagają się z nią młodzież w okresie dojrzewania, tak naprawdę trądzik dotyka ludzi w różnym wieku. Czasem zmiany trądzikowe mogą pojawić się u małych dzieci, a nawet u niemowląt. Spójrzmy zatem, jakie są najpowszechniejsze przyczyny powstawania trądziku.
Czym jest trądzik?
Trądzik zwyczajny (pospolity) to najczęstsze schorzenie skóry wśród osób w wieku młodzieńczego. Objawia się poprzez powstawanie zaskórników, grudek i krost w miejscach bogatych w gruczoły łojowe. Trądzik jest zatem najczęściej widoczny w centralnej części twarzy (strefa T), na czole, na ramionach, na górnej części klatki piersiowej oraz na plecach. W mniejszym lub większym stopniu trądzik dotyka zdecydowaną większość młodzieży w okresie dojrzewania. Czy istnieją jednak metody, aby poradzić sobie z trądzikiem? Tak, jednak podjęte działania w walce z tą chorobą dermatologiczną zależą od przyczyny powstawania trądziku.
Hormony i uwarunkowanie genetyczne – dlaczego powstaje trądzik
Wśród ludzi w młodym wieku największy wpływ na powstawanie trądziku mają przemiany hormonalne w okresie dojrzewania. Przede wszystkim jest to związane ze zwiększoną aktywnością androgenów. W tym okresie zwiększa się stymulacja wytwarzania łoju oraz powiększają się gruczoły łojowe. Duży wpływ na powstawanie trądziku w wieku dojrzewania ma także zwiększenie wytwarzania hormonów płciowych jak testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol w przypadku mężczyzn oraz wzrost stężenia estrogenów w przypadku kobiet. Trądzik może się również pojawić u osób dorosłych, które mają problemy z gospodarką hormonalną. Takie sytuacje mają miejsce na przykład przed miesiączką, w okresie ciąży czy podczas menopauzy. Na problemy z hormonami są również narażone osoby z nadwagą. Lekarstwa, które pomagają pozbyć się chorób dermatologicznych, można znaleźć na stronie: wapteka.pl.
Niezdrowa dieta, czyli jedna z głównych przyczyn trądziku
Niezdrowa dieta to główna przyczyna wielu chorób. Nie inaczej jest w przypadku trądziku. Duża ilość cukru i prostych węglowodanów, tłuszcze trans, a w niektórych przypadkach również zbyt duża ilość białka w diecie sprawiają, że na twarzy lub innych narażonych miejscach pojawi się trądzik. Osoby, które zmagają się z problemem zmian skórnych, powinny zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą. Dieta jest bardzo ważna przy leczeniu trądziku, jednak nie ma jednego uniwersalnego sposobu na stworzenie diety, która pozwoli szybko pozbyć się trądzik. Zdrowa dieta dla osób z trądzikiem powinna jednak obejmować takie składniki mineralne jak m.in. witaminy (A, E, B), żelazo, cynk, selen, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i odpowiednią ilość białka.
Trądzik polekowy
Jedną z częstych przyczyn powstawania trądziku są również leki. Najsilniejsze działanie uboczne powodujące powstawanie trądziku mają nieodpowiednio dobrane kosmetyki, steroidy, izoniazyd, fenytoina, jod, barbiturany i niektóre oleje mineralne. Skutki uboczne wielu środków zależą bezpośrednio od organizmu stosującej osoby, dlatego czasem nie można ich przewidzieć. Z drugiej strony warto pamiętać, że lekarstwa to często najlepszy sposób na walkę z trądzikiem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS