W Polsce jest około 2,5 mln małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Najnowsze badania pokazują, że 58 proc. właścicieli firm twierdzi, że koronawirus spowodował wzrost ryzyka cyberataków. Tylko 23 proc. firm w związku z tą sytuacją zwiększyło budżety na cyberbezpieczeństwo. W roku 2020 aż 64 proc. polskich przedsiębiorstw padło ofiarą cyberataków. Materiał “Raportu”.
– Najważniejsze jest budowanie świadomości społecznej, budowanie od najmłodszych lat od szkoły podstawowej zestawu zachowań opartych o świadomość zagrożeń i metod stosowanych przez przestępców w cyberprzestrzeni – mówi Grzegorz Małecki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, były szef Agencji Wywiadu.
Jak pokazują badania 39 proc. Polaków nie zmienia regularnie hasła do bankowości internetowej a ponad połowa stosuje te same hasła do różnych kont internetowych.
ZOBACZ: Pentagon: Ostatnie wielkie cyberataki na amerykańskie instytucje i firmy to akt wojny
– Przeciętny człowiek oszczędza na cyberbezpieczeństwie, niestety zdarza się, że na komputerze nie mamy zainstalowanych żadnych programów poprawiających bezpieczeństwo. Można powiedzieć, że zapraszamy takich przestępców do naszego świata – mówi “Raportowi” policjant operacyjny z KGP.
WIDEO: zobacz materiał “Raportu”
Możemy się przed tym chronić, zmieniajmy hasła dostępu, korzystajmy z programów antywirusowych, chrońmy dane wrażliwe i w końcu nie otwierajmy wiadomości od nieznanych nadawców.
prz/”Raport” Polsat News
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS