Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz gospodarki narodowej i innowacyjności odrzuciły w czwartek wnioski o przesunięcie terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzającej pakiet e-commerce.
Połączone senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz gospodarki narodowej i innowacyjności zajmowały się w czwartek poprawkami zgłoszonymi do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.
Senatorowie odrzucili poprawki, których celem było przesunięcie terminu wejścia w życie noweli z 1 lipca na 1 września 2021 r. Wnioskodawcy chcieli zmiany daty ze względu na krótkie vacatio legis.
Z 11 zgłoszonych poprawek przyjęta została tylko jedna, o charakterze legislacyjnym. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się pod koniec obecnego posiedzenia Senatu. Jeśli Senat zgodzi się na poprawkę, ustawa wróci do Sejmu.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza tzw. unijny pakiet VAT e-commerce. Nowe przepisy mają przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich, poprzez m.in.: zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich, objęcie interfejsów elektronicznych obowiązkiem zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem.
Zmiany mają prowadzić do pełniejszego odwzorowania zasady opodatkowania towarów lub usług w miejscu ich konsumpcji. Oznacza to, że przychody z VAT będą zasilać budżet państwa ostatecznego odbiorcy danego towaru lub usługi. Planowane jest zmniejszenie obciążeń i kosztów związanych z wypełnianiem obowiązków podatkowych poprzez uproszczenie i modernizację systemu VAT, jeśli chodzi o transgraniczny handel elektroniczny.
Ustawa wprowadza też ulgę związaną z wydatkami na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL. Chodzi o wprowadzenie ulgi podatkowej na wyposażenie pojazdów w urządzenia służące do poboru opłat w systemie e-TOLL. Przewiduje ona, że odliczyć od dochodu będzie można koszt nabycia w 2021 r. takich urządzeń i oraz ich utrzymania, w wysokości nie więcej niż 500 zł na jeden pojazd. (PAP)
ms/ mmu/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS