A A+ A++

16 krajów europejskich zjednoczonych w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości , w tym Polska, rozpoczyna dziś kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu. 16 czerwca już po raz trzeci obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów.

Zbliżający się okres wakacji i urlopów, to czas kiedy zdarza się, że pozostawiamy nasze domy i mieszkania bez opieki. Statystyki pokazują, że  w sezonie urlopowym dochodzi do największej liczby włamań i kradzieży.

Jest kilka takich prostych zasad aby temu zapobiegać. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy okres poprośmy kogoś z rodziny lub sąsiada aby zajrzał czasami do domu, zapalił światło czy odebrał listy zalegające w skrzynce.

– mówi mł. asp. Rafał Dobrowolski, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Nie pozostawiajmy również kluczy do mieszkań i domów pod wycieraczkami lub w doniczkach, te miejsca doskonale znają złodzieje. Coraz częściej informacji włamywaczom dostarczamy poprzez wpisy w  mediach społecznościowych.

Uważajmy na to co zamieszczamy w mediach społecznościowych, ponieważ fotografie czy relacje z wakacji mogą być wskazówką dla włamywaczy, że dom pozostał bez opieki.

– dodaje mł. asp. Rafał Dobrowolski.

Zdjęcia nowego telewizora i komputera czy innych drogich rzeczy mogą wzbudzać zainteresowanie włamywaczy. Uważajmy też na to, co w sieci piszą dzieci, które mają tendencję do chwalenia się drogimi prezentami nie tylko wśród swoich znajomych. Planując wakacje starajmy się zachować anonimowość i dyskrecję.

Dodatkowo funkcjonariusze policji doradzają:

      

    • Przed opuszczeniem miejsca zamieszkania na dłuższy czas zamknij dokładnie okna, drzwi i rolety.

   

• Poproś osobę której ufasz o zwrócenie uwagi na twoje mieszkanie/dom podczas twojej nieobecności tak by w miarę możliwości w lokalu zapalały się co jakiś czas światła.

   

• Zadbaj o regularne opróżnianie swojej skrzynki pocztowej, a podczas nieobecności poproś o to osobę zaufaną.

   

• Oszczędności i cennych rzeczy nie trzymaj „na widoku” lub w miejscach oczywistych, zabezpiecz je w miejscu z utrudnionym dostępem, ( jeśli możesz oznacz je i sfotografuj)

   

• Zamontowanie dodatkowych rygli i blokad w drzwiach i oknach lub instalacji alarmowej może znacznie utrudnić działanie przestępcom.

   

• Podczas wyjazdu unikaj zostawiania bagaży oraz wartościowych przedmiotów w aucie, szczególnie gdy są one widoczne z zewnątrz.

 

  • W miarę możliwości korzystaj z parkingów pod nadzorem. Inne niż miejscowe tablice rejestracyjne mogą zwrócić uwagę przestępców.

   

• Przebywając na letnim wypoczynku nie zostawiaj wartościowych rzeczy, dokumentów i pieniędzy bez nadzoru, korzystaj z możliwości pozostawienia ich w depozycie.

   

• Nigdy nie trzymaj całej posiadanej gotówki w jednym miejscu, najlepiej rozdziel ją na mniejsze części i rozmieść w różnych miejscach w bagażu.

 

  • Podczas pobytu na „działce” stosuj zabezpieczenia rowerów tak jak je stosujesz na co dzień.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWindows 11 istnieje i działa. Zobacz interfejs “jak z Windows 10X” na filmie
Następny artykułCzy egzekwowanie szczepienia przeciwko COVID-19 narusza prawa pacjenta?