Parkiet to świetna forma wykończenia podłóg w pomieszczeniach, które urządzono w stylu klasycznym. Dzięki drewnianej podłodze dom lub mieszkanie zyskuje nie tylko wysokiej jakości powierzchnię użytkową, ale też niesamowite wykończenie pod względem aranżacyjnym. Co ciekawe od kilku lat sukcesywnie wraca do łask pod względem wnętrzarskim – coraz więcej firm oferuje drewniane podłogi i parkiety, które mogą być użytkowane nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach i pomieszczeniach firmowych. Wybór wydaje się prosty – wśród wszystkich produktów parkiety i drewniane podłogi wydają się najtrwalsze.
Dlaczego warto postawić na parkiet lub drewnianą podłogę w swoim domu lub mieszkaniu?
Dzięki temu, iż podłogi i parkiet drewniany przeżywają swój renesans, możemy wybrać wśród produktów te naprawdę wysokiej jakości. Ponadto wiele firm i producentów oferuje w swoich usługach montaż, co znacznie skraca research pod względem profesjonalistów, którzy mogliby zrealizować nasz projekt. Posiadając mieszkanie lub dom, które zostało wcześniej wyposażone w tego typu powierzchnię drewnianą, powinniśmy mimo wszystko pomyśleć o rozwiązaniach minimalizujących koszty renowacji całej powierzchni mieszkalnej. Podłogi z czasów przedwojennych i powojennych zasługują tutaj na specjalne traktowanie. Dzięki wysokiej jakości mogą one służyć nadal. Wystarczy znaleźć eksperta od cyklinowania i lakierowania podłóg, który przeprowadzi ten zabieg renowacyjny.
Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na parkiet dębowy lub podłogę drewnianą, to warto wiedzieć o kilku kwestiach, które pojawiają się w trakcie realizacji tego marzenia wnętrzarskiego:
- Trwałość – produkty drewniane, czyli również podłogi i parkiet, to produkty jakości premium. Dobrze położone będą służyć przez wiele lat i dopiero po dłuższym oraz intensywnym użytkowaniu zajdzie konieczność odnowienia. Związane jest to z tym, iż lakier, którym jest zabezpieczona podłoga drewniana po prostu wyciera się.
- Dopasowanie do stylu – drewniane powierzchnie użytkowe to hit wnętrzarski ostatnich lat. Dlatego w Internecie znajdziemy coraz więcej sklepów specjalizujących się w pracy z drewnem pod względem meblowym i podłogowym. Dzięki różnym stylom, w których zostały wyprodukowane takie parkiety możemy śmiało dopasować odpowiedni odcień oraz wzór czy rodzaj drewna do konkretnego stylu, w którym jest urządzone nasze mieszkanie, dom lub biuro.
- Ochrona podłóg – warto również zrobić research w zakresie ochrony drewnianych parkietów. Tu nie każdy detergent powinien być używany, gdyż nadal mamy do czynienia z materią organiczną (czyli drewnem), której zbyt mocny środek może uszkodzić strukturę czy lakier zabezpieczający. Dlatego dobrze jest wybrać się do sklepu i sprawdzić czy dział budowlany posiada w asortymencie produkty dedykowane dla podłóg drewnianych.
Dzięki masie wzorów i odcieni drewna możemy wybrać ten, który spełnia wszystkie nasze wymagania. Przy zastosowaniu odpowiednich i powyższych wytycznych, których należy przestrzegać przy aranżacji wnętrz w konkretnych stylach, zyskamy miejsce z klasą, które na lata zostanie wyposażone w produkt jakości premium.
Jak konserwować i czyścić klasyczny parkiet drewniany?
Jak zabezpieczyć parkiet drewniany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zanim zdecydują się na położenie drewnianej podłogi. Zasady właściwie są proste i łatwe do wdrożenia. Przede wszystkim trzeba uważać na ilość wody, której używa się do mycia podłogi. Nadmiar jej może poważnie zaszkodzić parkietom, gdyż spora jej część może się dostać do środka klasycznej jodełki. W ten sposób może dojść do spulchnienia materiału, z którego jest wykonany parkiet. Dlatego warto przemyśleć kwestię konserwacji i zadbać o to, by produkty były lekkie pod względem zawartej w nich chemii lub dedykowane dla konkretnych rodzajów podłóg, które mamy w swoim mieszkaniu. Naturalnie można pomyśleć również o środkach, które są ekologiczne (jak np. woda z octem) i bezpieczne dla środowiska, zwierząt i dzieci.
Raz na jakiś czas warto jednak pomyśleć o dogłębnym oczyszczeniu specjalnymi środkami chemicznymi, które nie tylko pozwolą świetnie zakonserwować drewno, ale również odnowią powłokę ochronną parkietu. Cyklinowanie powinno się robić w tym momencie, gdy widać będzie znaczną ilość przecierek aż do surowego drewna. To znak, iż trzeba wezwać fachowca, który odpowiednio zajmie się naszym parkietem lub drewnianą podłogą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS