A A+ A++

Staszek nie znalazł się na „kanonicznej” liście osób przeznaczonych do internowania w Toruniu i regionie sporządzonej 17 września 1981. Jego prosolidarnościowa aktywność w ostatnich miesiącach niezapomnianego 1981 roku, w tym zapewne i to, że był jednym z liderów powstałego w Toruniu Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Naukowych i Twórczych, ostatecznie sprawiła, że 13 grudnia 1981 roku znalazł się wśród internowanych w pawilonie VII Zakładu Karnego w Potulicach. Tam go poznałem na spacerniaku.

Warto jeszcze przytoczyć fragment z obszernych, zachowanych zapisów ewidencyjnych z materiałów akcji krypt. „Gotowość” prowadzonej od 21 sierpnia 1980 do 10 stycznia 1983 przez Wydz. II/ III/ III „A”/ IV, Wydz. Śledczy KWMO w Toruniu:

„W swoich artykułach na łamach Nowości wyrażał poparcie dla „Solidarności”, krytykował informacje podawane w „Dzienniku Telewizyjnym” i „Trybunie Ludu” i „w sposób złośliwy” przedstawiał decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w tzw. sprawie bydgoskiej. Był kontrolowany operacyjnie przez TW pseud. “Kazimierz”, TW pseud. “Szach” i TW pseud. “Jan””

Wydawał gazetę w więzieniu

Nie byłby sobą, gdyby za murami Potulic zaprzestał pisania. Pisał własnoręcznie, redagował i wydawał, a jakże „Nowości Potulickie”! Ogółem ukazało się 20 numerów tej gazetki, która była kolportowana nie tylko wśród nas, internowanych ale za pośrednictwem rodzin w trakcie widzeń przemycana na zewnątrz, kopiowana metodą fotograficzną i rozprowadzana w Toruniu. W trakcie rewizji znaleziono kilka numerów. Komendant Ośrodka Odosobnienia dla Internowanych kpt. Józef Wysocki złożył Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Bydgoszczy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Staszka zwolniono z internowania 9 lutego 1982, by go aresztować w momencie gdy wychodził z potulickiego więzienia. Prokurator wojskowy ppor. Kazimierz Maszarewski postawił mu następujący zarzut:

„W styczniu 1982 roku w Potulicach rozpowszechniał w celu osłabienia gotowości obronnej PRL wiadomości mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy, sporządzając i kolportując odręcznie pisane gazetki pt. „Nowości” [Potulickie], w których szkalował ustrój społeczno-polityczny PRL, jej sojusze międzynarodowe oraz przedstawiał w fałszywym świetle warunki pobytu internowanych…”

Nie znosił fałszu i dwulicowości

Staszka osadzono w Zakładzie Karnym w Inowrocławiu. Wyrokiem Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy z 23 kwietnia 1982 r. został uniewinniony i tego samego dnia zwolniony z więzienia. Niestety, 18 listopada 1982 r. Sąd Najwyższy w Warszawie, wskutek wniesionej rewizji nadzwyczajnej, orzekł o uchyleniu zasądzonego wyroku uniewinniającego i ponownym rozpoznaniu sprawy. Aktem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Bydgoszczy z dnia 7 lutego 1983 Staszek został ponownie oskarżony o sporządzanie i rozpowszechnianie nielegalnego pisma. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 26 sierpnia 1983 r. prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne zostało umorzone na mocy ustawy o amnestii.

Pod koniec 1983 roku wyemigrował do Francji. Radość z odzyskiwanej wolności przeżywał już w Polsce, do której powrócił. Zawsze zachowywał trzeźwy osąd spraw, również tych politycznych. Nie znosił fałszu i dwulicowości. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Uczestniczyłem w tej uroczystości i odwoziłem Staszka z Bydgoszczy, gdzie się odbywała. Do dziś pamiętam naszą rozmowę!

Staszku, żegnaj i spoczywaj w pokoju! Już niebawem wszyscy, których internował Jaruzelski, znajdziemy się po tamtej stronie, a to co było dla nas najważniejsze mało kogo, poza historykami, będzie obchodzić. Cóż taka kolej rzeczy. Ważne, że tak jak Ty staraliśmy się w godzinie próby zachować twarz!

Młodzieńcze zdjęcie Staszka pochodzi z jego strony na https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/

Pogrzeb Stanisława Świątka

Pogrzeb zacznie się w sobotę 19 czerwca o godz. 10 mszą św. żałobną u o. michaelitów na Rybakach, a następnie odbędzie się złożenie urny z prochami w kolumbarium na cmentarzu komunalnym przy ul. Grudziądzkiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChodźcie z nami po zdrowie z kijkami!
Następny artykułZamieszanie ws. papieża Franciszka i prezydenta USA. Watykan nie odmówił Joe Bidenowi