Jest ciepło i wilgotno. Taka pogoda to dla grzybów raj. Znaleźć można już m.in. borowiki usiatkowane i sosnowe. Kapelusz borowika usiatkowanego jest najpierw ciemnobrązowy, gdy przez dłuższy czas jest sucho, na jego powierzchni mogą się drobne spękania, na trzonie grzyb ten ma charakterystyczną siateczkę. Spotkać go można głównie w lasach liściastych i mieszanych, zdarza się, że rośnie także w parkach.
Zdążyć przed owadami
Borowik sosnowy wbrew nazwie występuje nie tylko pod sosnami, ale też np. pod bukami. Kapelusz tego grzyba ma barwę czerwonobrązową, zdarza się, że z purpurowym lub fioletowym odcieniem. Oba borowiki są jadalne i smaczne. Oprócz nich w lasach można także zbierać teraz np. borowiki ceglastopore.
Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa, mówi, że o tej porze roku na grzybobranie trzeba się wybrać skoro świt. – Wbrew obiegowym opiniom wcale nie dlatego, żeby zdążyć przed innymi grzybiarzami. O tej porze roku muchówki intensywnie szukają miejsc do złożenia jaj. Grzyby zebrane w ciągu dnia są już często zaczerwione, czyli robaczywe, jak potocznie często mówią grzybiarze – wyjaśnia Kołek.
Borowik usiatkowany Fot. archiwum Justyna Kołka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS