Do końca kwietnia przyszłego roku w Parku Feliksa ma stanąć wieża widokowo-obserwacyjna. Licząca blisko 30m stalowo-drewniana konstrukcja ma być ważnym punktem ekologicznej ścieżki edukacyjnej. Będzie można z niej popatrzeć z góry na walory Nowego Tomyśla i okolic. Także przez lunetę, gdyby ktoś chciał więcej szczegółów. Przy wieży staną wielkie przestrzenne litery składające sie w napis: Nowy Tomyśl.
Urząd Miejski ogłosił przetarg na budowę wieży widokowej w formuje zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że potencjalny inwestor zajmie się zarówno tzw. “papierkową robotą”, prowadzącą do uzyskania stosownych pozwoleń, jak i samym wykonawstwem. Wykonawcę możemy poznać jeszcze w czerwcu.
Chodzi nie tylko o samą wieżę, ale także o zagospodarowanie położonego w pobliżu terenu. Czego możemy się tam spodziewać? Stojaków na rowery, koszy, oświetlenia, małej architektury, iluminacji – to już standard, ale są też “smaczki”, jak np. siedzisko w kształcie mapy miasta czy przestrzenny napis Nowy Tomyśl z liter 3D. Nie obędzie się bez monitoringu.
Miałem spotkanie z osobami, które takie wieże projektowały. W rejonie takie wieże drewniane, trzydziestometrowe stoją koło Przemętu i pod Świętnem i spełniają wiele funkcji. Z jednej strony można dość daleko obejrzeć sobie przepiękny kawałek naszej gminy, bo widoki naprawdę przy dobrej pogodzie są fascynujące. Może spełniać rolę edukacyjną. Można także zainstalować czujniki różnego typu np zanieczyszczenia powietrza, czy kamery. Przede wszystkim wydaje mi się, że warto taką wieżę postawić w parku z tego względu, że park mielibyśmy jak na dłoni, a w szczególności ogród zoologiczny. Całość tej koncepcji wpisywałaby się w założenia programu WRPO – mówił burmistrz Włodzimierz Hibner przybliżając koncepcję podczas jednej z sesji Rady Miejskiej
Rzeczywiście, powstanie wieży wpisało się w ramy szerszego projektu, który uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Rozwój edukacji ekologicznej i ścieżki edukacyjno-przyrodniczej na terenie Gminy Nowy Tomyśl, bo tak nazywa sie ten projekt, ma kosztować 981 754,02 zł, a dofinansowanie z UE wyniesie 672 837,89 zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt przewiduje przeprowadzenie różnorodnych form działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego na obszarze gminy Nowy Tomyśl, a także modernizację i doposażenie ośrodka prowadzącego działalność w zakresie edukacji ekologicznej, przyczyniając się do poprawy świadomości ekologicznej społeczeństwa. Celem projektu jest wzmocnienie mechanizmów ochrony bioróżnorodności na obszarze Gminy Nowy Tomyśl poprzez zwiększenie świadomości ekologicznej i wiedzy społeczeństwa oraz ukształtowanie właściwych postaw i zachowań w zakresie ochrony środowiska. Wszystkie produkty projektu będą ogólnodostępne, bezpłatne oraz będą służyły edukacji ekologicznej. Podjęte działania prowadzić będą do wzrostu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz kształtowania zachowań zmierzających do poszanowania i dbałości o środowisko.
Zakres realizowanego projektu przedstawia się następująco:
1. Działania informacyjno-edukacyjne w zakresie edukacji ekologicznej:
POŚREDNIE:
– Ulotki
– Broszury
– Komiksy dla dzieci
– Kolorowanka ekologiczna;
– Gry edukacyjne;
BEZPOŚREDNIE:
– Edukacja ekologiczno-przyrodnicza prowadzona na utworzonej ścieżce edukacyjnej (tablice edukacyjne, wieża widokowa, mała architektura);
– Pikniki ekologiczne
2. Modernizacja i doposażenie ośrodka prowadzącego działalność w zakresie edukacji ekologicznej
– Wieża widokowa
– Zagospodarowanie przyległego terenu (wycinka drzew, ogrodzenie, nawierzchnia, schody, betonowe siedziska, elementy gry terenowej, elementy ścieżki edukacyjnej, nasadzenia, stojaki na rowery, kosze na śmieci, logotyp, oświetlenie)
-dowiadujemy się z serwisu poświęconego dotacjom z Unii Europejskiej na zadania realizowane w Polsce
Grafiki: materiały UM w Nowym Tomyślu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS