A A+ A++

W czwartek premier i minister zdrowia ogłosili nowe zasady epidemiczne, które będą obowiązywać na czas wakacji. Jak podkreślał premier, pandemia jeszcze się nie skończyła, ale przybywa osób zaszczepionych. Jakie poluzowania ogłoszono?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 czerwca, premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, Adam Niedzielski, przedstawili nowe zasady epidemiczne, które będą obowiązywały od 26 czerwca br.

– Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bo dane są coraz lepsze – mówił premier. – Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord – ponad 620 tys. szczepień dziennie – dodał Mateusz Morawiecki.

Podkreślił jednak, że nadal ryzyko zakażenia się istnieje.

– Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje, umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się – tłumaczył premier.

W podobnym tonie wypowiadał się minister zdrowia.

– Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń – zaznaczył minister zdrowia.

Zmiany od 13 czerwca

  • Otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
  • Więcej wiernych w świątyniach – maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zmiany od 26 czerwca

Zgodnie z zapowiedziami, wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Od 26 czerwca przechodzimy również na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 mkw.
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w fabryce styropianu w Świeciu. Dzięki szybkiej akcji nie doszło do skażenia
Następny artykuł„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Gliwiczanin nominowany do literackiej nagrody Nike 2021