A A+ A++

Pomimo, że Planetarium Śląskie w Chorzowie jest obecnie w trakcie remontu, pracującym w nim astronomom udało się zaprosić ludzi na wspólne obserwowanie zaćmienia Słońca. Plenerowe obserwatorium z trzema lunetami zorganizowali na łące obok hali wystawowej Kapelusz. Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego, przypominał, że każda z lunet wyposażona jest w specjalny filtr, chroniący siatkówkę oka przed uszkodzeniem.  

Na łąkę przed Kapeluszem przyszły całe rodziny 

Spojrzeć przez lunetę przychodziły całe rodziny. Od czasu do czasu, gdy widoczność ograniczały chmury i trzeba było poczekać na czyste niebo, tworzyły się nawet kolejki. Pracownicy planetarium dzielili się z zainteresowanymi ciekawostkami o zaćmieniu i o samym Słońcu, a także rozdawali specjalne ciemne okulary, przez które bezpiecznie można było na nie patrzyć. 

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem, przysłaniając jego światło. Można je obserwować z terenu Polski niezwykle rzadko. Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w 1954 r., wyłącznie w północno-wschodnich rejonach kraju. Zaćmienie częściowe było widoczne w Polsce 20 marca 2015 roku. 

Następne zaćmienie słońca za pięć lat, a całkowite w 2135 roku

Czwartkowe zaćmienie było zaćmieniem częściowym, sięgającym 14 procent. W momencie kulminacyjnym Ziemia, Księżyc i Słońce znalazły się w jednej linii. Księżyc znajdował się jednak dalej od Ziemi niż zwykle, przez co był zbyt mały, aby zasłonić całe Słońce. Ze względu na efekt wizualny, jaki daje tego typu zaćmienie, nazywane jest ono „pierścieniem ognia”.  

Na następne częściowe zaćmienie słońca widoczne w Polsce będzie trzeba poczekać do sierpnia 2026 roku. Całkowitego zaćmienia możliwego do zaobserwowania w naszym kraju nie doczekamy – nastąpi dopiero w 2135 roku. 

Zaćmienie Słońca to okazja do zrobienia efektownych zdjęć. Zachęcamy naszych czytelników, którym się to udało do nadsyłania fotografii na adres redakcji: [email protected].  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMichał Sołtan zaprasza na “Spacer”. Singiel, który powstał w wyjątkowych okolicznościach
Następny artykułOnePlus Nord CE 5G: Premiera smukłego smartfona z ładowaniem WarpCharge 30TPlus i nakładką OxygenOS11