Stany Zjednoczone pozostają niekwestionowanym dominującym ośrodkiem finansów na świecie, znacznie wyprzedzając W. Brytanię, której przewaga nad Frankfurtem i Paryżem utrzymuje się mimo brexitu — stwierdził w opracowaniu think tank New Financial.
„Brexit i jego potencjalny wpływ na City zainicjował debatę o względnych mocnych i słabych punktach różnych ośrodków finansowych na świecie” – stwierdzono. Ranking 65 ośrodków na podstawie danych z okresu 2016-19 przypomina podobne opracowania, np. Z/Yen Group, ale londyńska placówka badań i analiz skupiła się bardziej na krajowej i międzynarodowej działalności finansowej, a nie na takich jakościowych czynnikach jak warunki prowadzenia działalności i przepisy.
USA zdobyły łącznie 84 pkt na 100 możliwych, ponad dwukrotnie więcej od W. Brytanii (35 pkt), która z kolei uzyskała niemal trzy razy tyle co Francja, Niemcy czy Luksemburg – pisze Reuter. Chiny z 29 punktami znalazły się na trzecim miejscu, przed Japonią (19), Hongkongiem (14) i Francją (13), bo ich ogromny krajowy sektor finansowy wyrównuje dość słabą działalność międzynarodową. „Ośrodki w Azji-Pacyfiku zajęły 4 miejsca w pierwszej dziesiątce i osiem wśród 20 największych na świecie, rosły też najszybciej od 2016 r. ” – stwierdził New Financial.
Brexit wywołał zaniepokojenie na Wyspach o konieczności utrzymania światowej konkurencyjności londyńskiego City, bo Unia wzmacnia swą strategiczną autonomię w finansach zmuszając do przeprowadzki z Londynu na kontynent obrót akcjami denominowanymi w euro, transakcje swapowe, a teraz zamierza zrobić to samo z operacjami clearingowymi w euro. W 2019 r. na W. Brytanię przypadało … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS