A A+ A++

Wynagrodzenia pracowników budżetówki nie wzrosną w 2022 r. Rząd zamraża je. Podwyżek nie będzie zatem np. w Ministerstwie Zdrowia. 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia do budżetu Państwa na 2022 r. Rząd zaproponował średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 roku w wysokości 100 proc. w ujęciu nominalnym. Ma to być sposobem na oszczędności w kasie państwa.

Z budżetu Państwa wynagradzani są m.in. pracownicy urzędów centralnych. W związku z tym podwyżki w przyszłym roku nie otrzymają pracownicy Ministerstwa Zdrowia. Wynagrodzenia pracowników są pokrywane ze składki zdrowotnej. Z planu finansowego NFZ na 2021 r. wynika, że wyniosą ok. 400 mln zł. 

Z budżetu Państwa nie jest finansowana ochrona zdrowia. Pracownicy stacji sanepidu, które mają status zakładów leczniczych. Medycy zaś wynagradzani są ze składki zdrowotnej. Ich wynagrodzenie reguluje m.in. ustawa o płacy minimalnej w ochronie zdrowia. Jej nowela jest procedowana właśnie w Senacie. Dodatkowo częściowo pensję medyków reguluje ustawa o działalności leczniczej.

Brak zachęt do pracy w urzędach

Niemniej jednak, eksperci są zaniepokojeni zamrożeniem płac w strefie budżetowej. Witold Michałek z Business Centre Club wskazuje w dzienniku „Rzeczpospolita, że  brak systemowych podwyżek oraz selektywne i wybiórcze podnoszenie płac wybranych pracowników oznaczają, że ludzie zdolniejsi odchodzą z administracji publicznej najczęściej do sektora prywatnego. A to zmniejsza szansę na dobrej jakości usługi publiczne. 

Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, do 15 czerwca każdego roku rząd kieruje założenia projektu budżetu państwa na rok następny do Rady w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i pracodawców. Do 15 czerwca rząd przekazuje też Radzie Dialogu Społecznego, a także ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych zrzeszających pracowników państwowej sfery budżetowej propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok następny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Ojca – gra miejska “Przygoda z Tatą”
Następny artykułKempa o europosłach opozycji: Współczesna Targowica