A A+ A++

Jaka powinna być idealna kołdra?

Dawniej kołdry były ogromnymi, ciężkimi pierzynami, spod których ciężko było się wydostać – zimą nie pozwalały zmarznąć, jednak latem sen podczas upalnej nocy był niemalże niemożliwy. Idąc z duchem czasu producenci tekstyliów stworzyli kołdry, których gramatury możemy dopasować do pór roku i własnych upodobań. Na metce każdej kołdry widnieje informacja od producenta na jaką porę roku przeznaczony jest konkretny model. Dostępne są kołdry całoroczne, zimowe oraz letnie. Nowoczesne kołdry mają także oznaczenia w postaci numerów od 1 do 6, które informują o skali ciepła. Najcieplejsze są modele oznaczone numerem 6, z kolei najchłodniej śpi się pod kołdrą z oznaczeniem 1.

Kołdry różnią się od siebie rodzajem wypełnienia. Modele z wypełnieniem z puchu są bezpiecznym wyborem dla dzieci i alergików – nie przyciągają roztoczy i kurzu. Dodatkowo puch jest nie tylko lekki, ale też świetnie izoluje ciało przed chłodem. Kolejnym modelem, który jest często wybierany jest kołdra z wypełnieniem z pierza, o nieco słabszych właściwościach izolacyjnych, ale też większej ciężkości od modeli puchowych.

Kołdry z wypełnieniem z włókna poliestrowego są zdecydowanie najbardziej popularne – włókna są lekkie, elastyczne i antystatyczne. Włókna silikonowe są bardzo często wykorzystywane do produkcji kołder antyalergicznych – stanowią świetną barier przed kurzem oraz bakteriami. Modele wypełnione włóknem bambusowym są wyjątkowo gładkie, trwałe oraz sprężyste. Świetnie regulują temperaturę ciała, dzięki czemu zyskują coraz więcej zwolenników.

Kołdra idealna Fot. shutterstock

Kołdra letnia – jaka jest?

Kołdra letnia jest przede wszystkim cienka i lekka. Jej wypełnienie nie ma dużej objętości. Najczęściej wykorzystywane jest wypełnienie z włókna silikonowego, gęsi puch lub bawełna. Niska gramatura zapewnia o lekkości, miękkości oraz sprawia, że kołdra jest przewiewna, idealna na letnie noce. Kołdra letnia pozwoli uniknąć przegrzania przez sen nawet podczas upału. Modele letnie są zdecydowanie najtańsze na rynku, bez problemu zmieszczą się w szafie, zajmują mało miejsca.

Kołdra zimowa

Idealna kołdra zimowa powinna zadbać, by ciało w nocy nie przemarzło, a jednocześnie nie przegrzało się. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dawniej kołdry przerażały swoim ciężarem. Nowoczesne modele kołder zimowych zatrzymują ciepło, jednak nie są grube i ciężkie. Najlepszym wyborem są kołdry wypełnione gęsim puchem, kołdry termiczne oraz kołdry z owczej wełny.

Kołdra całoroczna – co to oznacza?

Kołdra całoroczna to model uniwersalny – sprawdzi się do spania zarówno zimą, jak i latem. Jeśli w nocy temperatura w domu, niezależnie od pory roku, nie spada poniżej 18-19 stopni Celsjusza – lekka kołdra całoroczna będzie dobrym wyborem.

Warto wybrać kołdrę całoroczną z poduszką – taki komplet zapewni najbardziej komfortowy sen. Jeśli nie dysponujesz w domu dużą ilością miejsca do przechowywania, nie ma sensu kupować kołdry zimowej i letniej, ponieważ każda z nich zajmie przez dużą część roku miejsce w szafie. Ciekawym rozwiązaniem jest kołdra całoroczna, która składa się z dwóch części, jest rozpinana, dzięki czemu użytkownik sam zadecyduje o jej grubości.

Kołdry całoroczne dostępne są niemal w każdym rozmiarze. Najczęściej wybierana jest kołdra całoroczna 135×200 i kołdra całoroczna 200×220 z poduszkami. Warto jednak pamiętać, ten model nie sprawdzi się w przypadku osób, które się w nocy nadmiernie pocą – kołdra całoroczna może doprowadzić do przegrzania organizmu.

Kołdra całorocznaKołdra całoroczna Fot. shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł40 młodych strażaków szkoli się by wstąpić do OSP [zdjęcia]
Następny artykułPowstaje gra wideo na motywach filmu “Zawrót głowy” Alfreda Hitchcocka