A A+ A++
Glapiński: NBP nie sprzeciwia się rozwojowi obrotu bezgotówkowego
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

NBP jest w pełni świadomy roli i wagi, jaką odgrywają płatności bezgotówkowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce. NBP nigdy nie sprzeciwiał się i nie sprzeciwia się rozwojowi obrotu bezgotówkowego – zadeklarował we wtorek na konferencji Cashless Congress Prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Prezes NBP przypomniał, że w “samym tylko systemie SORBNET 2 rozliczane są w ciągu dnia zlecenia o średniej wartości wynoszącej około 400 mld zł”. Jak wskazał “to oznacza, że w ciągu sześciu dni w systemie następują przepływy pieniężne stanowiące wartość zbliżoną do rocznego PKB Polski”.

“W dziedzinie systemów płatności natychmiastowych byliśmy jako Polska pionierami w Europie” – mówił Glapiński. “W systemie płatności natychmiastowych Express Elixir w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zleceń wzrosła niemal pięciokrotnie, a wartość zleceń ponad dwukrotnie. System płatności mobilnych BLIK świętował niedawno rozliczenie miliardowej transakcji. Polska jest również liderem w Europie, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe. Już od dwóch lat wszystkie terminale płatnicze są dostosowane do przyjmowania takich płatności” – wyliczał Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, “NBP jest w pełni świadomy wagi i roli, jaką obecnie odgrywają płatności bezgotówkowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce, który stanowi krwiobieg gospodarki”.

“Pragnę tu wyraźnie podkreślić, że NBP nigdy nie sprzeciwiał się i nie sprzeciwia się rozwojowi obrotu bezgotówkowego, lecz zawsze wspierał jego rozwój i nadal zamierza działać na jego rzecz” – zadeklarował Prezes NBP.

Jak dodał, bardzo ważną cechą polskiego systemu płatniczego jest jego bezpieczeństwo, a skala oszustw z użyciem kart płatniczych w Polsce jest bardzo niewielka. (PAP)

mfr/ je/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChernobylite: Tajemnica zniknięcia Tatiany. Co się wydarzyło?
Następny artykułJechali za szybko i niebezpiecznie – na krajowej „ósemce” obowiązują limity prędkości