A A+ A++

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej twórczości śp. Erwina Sówki. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w Galerii Café Silesia w do sierpnia br.

Erwin Sówka, urodził się 18 czerwca 1936 r. w Giszowcu (dzielnicy Katowic), w rodzinie górniczej. Zmarł 21 stycznia br. W wieku 16 lat podjął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”,  zlokalizowanej w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Pracował przy obsłudze maszyny wyciągowej, przy której zatrudniony był również Teofil Ociepka. Kontakt ze słynnym malarzem okultystą, wywarł na chłopcu duże wrażenie, już wtedy pragnął zająć się malarstwem: dużo rysował, próbował techniki tempery i akwareli.

W 1956 r. Erwin Sówka, przyłączył się do grona malarzy amatorów, działających przy Zakładowym Domu Kultury KWK „Wieczorek” – Grupy Janowskiej, skupiającej śląskich malarzy prymitywistów – poza Teofilem Ociepką należeli do niej: E. Bąk, P. Stolorz, G. Urbanek, P. Wróbel, L. Wróbel, E. Gawlik, B. Krawczuk. Od tego czasu pogłębiał swoje zainteresowania sztuką i malarstwem. Malował inaczej niż większość kolegów „opowiadających” swoimi obrazami o śląskim pejzażu i ludziach, jego sztuka od początku była wizjonerska. Gdy z „Grupy Janowskiej”, odchodził Teofil Ociepka, wyznaczył na swojego następcę Erwina Sówkę, jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci.

Artysta za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa został kilkakrotnie nagrodzony; otrzymał m. in. cegłę Janoscha (2012 r,), Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2013 r.) oraz Srebrny medal  „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017 r.). Prace Erwina Sówki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i na całym świecie oraz w zbiorach licznych instytucji kultury m. in.: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Muzeum Miejskim w Zabrzu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAustralia otrzymała rozpoznawcze Boxery
Następny artykułZa młodzi na śmierć