Wraz z odbudową pocovidową inwestycje uwzględniające cele społeczne, środowiskowe, ład korporacyjny zyskują na popularności. Powoduje to jednak znaczące zmiany w procesie oferowania akcji, na każdym etapie. Nowe unijne regulacje dostarczają w tym zakresie narzędzi, ale stawiają także wyzwania, z którymi rynek będzie musiał się zmierzyć.
Rynki kapitałowe rozgrzewają się. Inwestorzy instytucjonalni coraz intensywniej interesują się inwestycjami, które realizują cele środowiskowe lub społeczne. System regulacji unijnych dotyczący raportowania, taksonomii (>patrz ramka) i zrównoważonych inwestycji, które niedawno zostały uchwalone i wciąż są opracowywane, pozwala uporządkować niektóre kwestie, dokładając jednocześnie nowych obowiązków i nie zawsze wyjaśniając w jaki sposób im sprostać.
Czytaj także: Adam Opalski: Kilka słów o reformie spółek
Aktualna zmiana podejścia do oferty publicznej w dużej mierze kształtowana jest nowymi obowiązkami informacyjnymi. Z jednej strony przepisy Rozporządzenia 2019/2088 (SFDR) zmuszają dużą część inwestorów instytucjonalnych do gromadzenia informacji o podmiotach, w które inwestują, oraz analizowania wpływu środowiskowego i społecznego takiej inwestycji. Z drugiej strony – emitenci muszą zawczasu uwzględnić całkowicie odmienne podejście do raportowania, …
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl – pakiet plus już od 39,90 zł za miesiąc
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS