Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa – Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.
Młodzieżowe rady
Dzięki rządowej ustawie o dialogu z młodym pokoleniem młodzież zyska większy wpływ na kształt życia wspólnot lokalnych. Młodzieżowe rady będą mogły funkcjonować na poziomie powiatów i sejmików. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie. W uroczystości podpisania ustawy przez prezydenta RP wziął udział premier Mateusz Morawiecki.
Dotychczasowe przepisy jedynie szczątkowo regulowały funkcjonowanie młodzieżowych rad na poziomie samorządu gminnego. Całkowicie pomijały możliwość powołania tego typu organów przy samorządzie powiatowym czy wojewódzkim.
– Chcę podziękować panu prezydentowi i wszystkim, którzy przyczynili się do zmiany ustawowej, która umożliwia szersze zaangażowanie młodzieży w sprawy publiczne i społeczne. Bardzo chętnie byłbym gościem na pierwszych ukonstytuowanych sejmikach młodzieżowych i rad powiatowych. Chciałbym przedyskutować z młodymi ich palące problemy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania ustawy o dialogu z młodym pokoleniem. Premier podkreślił również, że świeże spojrzenie, odwaga myślenia i ambicje młodych są bardzo ważne i przyczynią się do wypracowania lepszych rozwiązań dla Polaków.
Nowe rozwiązania są odpowiedzią na oczekiwania środowisk młodzieżowych, m.in. uczestników kongresów i konferencji organizowanych przez Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy jednostkach samorządu terytorialnego, środowisko Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, a także przez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Rządowa ustawa o dialogu z młodym pokoleniem
Rządowa ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa wprowadza prawne ramy funkcjonowania młodzieżowych rad i sejmików na poziomie powiatów i województw. Poprawia także dotychczas istniejące przepisy o młodzieżowych radach gmin. Prace nad jej powstaniem koordynował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek.
Młodzieżowe rady – zasady powoływania
Uproszczone zostaną zasady powoływania młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu:
- rady będą mogły być tworzone z inicjatywy organu wykonawczego, 1/5 ustawowego składu organu stanowiącego oraz środowisk młodzieżowych (w tym samorządów uczniowskich i samorządów studenckich),
- wniosek w sprawie powołania rad będzie musiał zostać rozpatrzony w ciągu 3 miesięcy od daty jego złożenia. Rozwiązanie to zapobiegnie blokowaniu inicjatyw dotyczących powoływania młodzieżowych rad poprzez ciągłe niepoddawanie ich pod głosowanie.
Młodzieżowe rady – nowe kompetencje
Młodzieżowe rady zyskają nowe kompetencje, m.in.:
-
- prawo wnioskowania o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej przez organ stanowiący JST;
- prawo opiniowania projektów uchwał dotyczących młodych mieszkańców;
- prawo udziału w tworzeniu i monitorowaniu samorządowych i rządowych strategii polityki wobec młodzieży;
- prawo inicjowania własnych działań na rzecz młodzieży.
Młodzieżowym radom i sejmikom zostanie zagwarantowane wsparcie ze strony urzędów odpowiedniej JST – które będą zobowiązane do pokrywania kosztów działań młodzieżowego ciała doradczego, a także zwrotu wydatków poniesionych przez radnego reprezentującego radę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS