A A+ A++

W sobotę w sewastopolskiej bazie głównej Floty Czarnomorskiej odbyła się uroczystość podniesienia bandery na niewielkim zbiornikowcu Wice-admirał Paramow. Podczas niej byli obecni dowództwo floty czarnomorskiej, załoga okrętu, duchowieństwo jak i delegacja stoczni „Wołga” z Niżnego Nowogrodu, a także przedstawiciele władz Sewastopola oraz weterani floty. Aktualnie załoga będzie przechodziła niezbędne szkolenia, które pozwolą na pełnienie zadań na otwartym akwenie.

Wice-admirał Paramow to niewielka jednostka pomocnicza o wyporności 3500 ton, długości 78,8 metrów, szerokości 15,4 m. Jego pełne zanurzenie, przy zapełnieniu wszystkich zbiorników, wynosi 5 metrów.

Jego celem jest przede wszystkim służba techniczna przy zaopatrywaniu rosyjskich okrętów wojennych w niezbędne paliwo oraz inne ciecze eksploatacyjne. Przy okazji w drodze powrotnej jest zdolny do odbioru z nich wody zaolejonej jak i innych odpadów, również stałych.

Dzięki konstrukcji kadłuba zbiornikowiec jest zdolny do pracy w niebezpiecznych wodach arktycznych, pokonując lód o grubości nawet do 60 centymetrów, zapewniając rosyjskim jednostkom nieprzerwane zaplecze logistyczne oraz techniczne. Niemniej zaopatrywanie floty rosyjskiej to nie jedyne zadanie dla Wice-admirała Paramowa. W razie konieczności dla okrętu przewidziano służbę jako jednostka patrolowa bądź ratownicza.

Reklama

Okręt pomocniczy może na swój pokład zabrać bezzałogowe statki powietrzne jak i nawet dzięki lądowisku na rufie jest przystosowany do zabrania śmigłowca, chociażby Ka-27, popularnie używanego przez lotnictwo morskie Wojenno-Morskiej Floty.

Jest to pierwszy zbiornikowiec tego typu zaprojektowany przez Biuro Projektowe w Zielonodolsku w Republice Tatarstanu oraz pierwsza taka jednostka wcielona do Floty Czarnomorskiej, a dokładniej do 205. Oddziału Okrętów Zabezpieczenia Floty Czarnomorskiej.

Kacper Bakuła

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak wybrać prywatny ośrodek uzależnień?
Następny artykułDziałania grupy “Speed” na terenie powiatu giżyckiego