A A+ A++

W placówkach kategorii D zarządzanie przejmie Agencja Restrukturyzacji Szpitali (ARS). Lecznice kategorii A będą mogły liczyć na wyższe kontrakty – zakłada raport, na podstawie którego powstanie ustawa o reformie szpitalnictwa.

„Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”, które mają być podstawą nowej ustawy o szpitalnictwie, przedstawił w poniedziałek resort zdrowia.


Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „reforma jest odpowiedzią na rozdrobnienie i niedopasowanie szpitali do potrzeb zdrowotnych w kraju, co powoduje nieefektywne wykorzystanie kadry medycznej i ograniczenie dostępności dla pacjentów”. Samorządowcy uważają, że to próba przejęcia szpitali, dla których organem założycielskim są jednostki samorządu terytorialnego. Reformę nazywają centralizacją.

Projekt zakłada rewizję struktury właścicielskiej placówek, ich restrukturyzację, zadbanie o jakość zarządzania i reorganizację systemu szpitalnictwa. Biorąc pod uwagę różne scenariusze, łącznie z przejęciem szpitali, które są dziś własnością samorządów, zespół zdecydował się na ten najmniej inwazyjny – przejęcie zarządzania w lecznicach z najgorszymi wynikami finansowymi.

Ucierpią najmniejsze

Projekt zakłada kategoryzację placówek, prowadzoną przez Agencję Rozwoju Szpitali (ARS), która miałaby być spółką akcyjną. ARS oceni placówki, biorąc pod uwagę ich sytuację ekonomiczno-finansową, ale też działalność operacyjną (np. strukturę i stopień realizacji świadczeń, ich jakość i zgodność z mapami potrzeb zdrowotnych).

Kategorię A dostanie szpital w dobrej sytuacji finansowej, dopasowany profilem do potrzeb regionalnych, niekwalifikujący się do restrukturyzacji. Może być traktowany priorytetowo podczas przyznawania funduszy na działania rozwojowe i liczyć na zwiększenie kontraktu z NFZ.

Placówka kategorii B będzie wymagać działań naprawczych i optymalizacyjnych, a jej szefostwo przygotuje program optymalizacyjny, który zatwierdzi ARS.

Do kategorii C zakwalifikują się szpitale wymagające programu restrukturyzacyjnego, opiniowanego przez NFZ i  zatwierdzanego przez ARS. Proces restrukturyzacji będzie nadzorował pracownik ARS.

W szpitalach kategorii D zarządzanie przejmie ARS.

Jak podkreśla resort zdrowia, reforma ma zapewnić poprawę efektywności ekonomicznej szpitali, a także „utworzenie profesjonalnego, centralnego systemu nadzoru poprzez powołanie ARS”.

Zdaniem ekspertów to nic innego jak centralizacja, która nie sprawdza się w przypadku zarządzania ochroną zdrowia. Uważają, że ucierpią głównie najmniejsze szpitale należące do samorządów. Jak wynika z ministerialnych danych, pod koniec 2020 r. w Polsce działało 575 szpitali publicznych, z których 255 (44 proc.) prowadzona jest przez powiaty, 175 (31 proc.) … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułX Mistrzostwa Mechaników 2021
Następny artykułGawin odłączył się od Gowina. I chce założyć swój klub w sejmiku