A A+ A++

Z okazji jubileuszu 85-lecia istnienia Klub Sportowy Pomorzanin Toruń został uhonorowany Medalem 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski.

Decyzję o uhonorowaniu klubu Medalem 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski Prezydent Miasta Torunia przekazał 2 grudnia 2020 roku, jednak ze względu na pandemię uroczystość wręczenia została odłożona. Odbyła się pół roku później – 30 maja 2021 roku na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.

Medal 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski prezesowi klubu Jarosławowi Piórkowskiemu wręczył zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. W spotkaniu udział wzięli także Marcin Czyżniewski – Przewodniczący Rady Miasta Torunia i Mariola Soczyńska – dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. – Dziękujemy zawodnikom Pomorzanina, i tym dawnym, i obecnym, za wiele sportowych emocji. Życzymy wielu sukcesów, radości z uprawiania sportu i dalszego tworzenia historii toruńskiego sportu mówił Zbigniew Fiderewicz.

Wręczenie wyróżnienia poprzedziło mecz 29. kolejki grupy spadkowej III ligi pomiędzy Pomorzaninem a Sokołem Kleczew. Dla toruńskiej drużyny był to mecz przegrany 0:2.

Pomorzanin Toruń został założony w 1935 roku jako wielosekcyjny klub sportowy. W ciągu 85 lat działalności w Pomorzaninie można było trenować m.in. piłkę nożną, boks, koszykówkę, podnoszenie ciężarów, hokej na lodzie, gimnastykę artystyczną, lekką atletykę i hokej na trawie, tenis stołowy. Obecnie w klubie działają dwie sekcje – piłki nożnej i – wiodąca – hokeja na trawie. Laskarze Pomorzanina są wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski na trawie: na boisku i w hali. Piłkarze zaś po 28 latach przerwy, rywalizują w trzeciej lidze piłki nożnej – grupie II (drużyny z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego).

W okresie swojej działalności klub wychował siedmiu olimpijczyków. W 1948 roku lekkoatletka Melania Sinoracka reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w rzucie oszczepem. Tadeusz Tulidziński reprezentował barwy Polski w hokeju na trawie podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. W 1964 roku hokeiści Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski i Andrzej Żurawski byli na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbruku. Kolejnym Olimpijczykiem z pod herbu Pomorzanina w 1972 roku był Ludwik Czachowski. Reprezentował on Polskę na hokejowym turnieju w Sapporo. Listę olimpijczyków spod znaku Pomorzanina zamyka hokeista na trawie Tomasz Szmidt, który wystąpił w Sydney w 2000 roku.

Do grona wybitnych wychowanków “Pomorzanina” należy zaliczyć: Kazimierza Osmańskiego, Grzegorza Duneckiego, Konrada Kamińskiego, Henryka Bruszkowskiego, Bogdana Gacę, Leszka Balcerowicza, Lucjana Dybowskiego, Józefa Polaka, Grażynę Osmańska, Teresę Weyna, Piotra Bojańczyka i Adama Filemonowicza.

Z okazji 75-lecia klubu w dniu 2 września 2010 r.  Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę w sprawie nadania medalu „Za zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze Klubowi Sportowemu Pomorzanin, a z okazji 80-lecia – statuetkę Szklanego Anioła.

Fot. Adam Zakrzewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFranciszek: tajemnica Trójcy Świętej każe nam zabiegać o jedność Kościoła
Następny artykułKluth: Trójmorze to geopolityczna szansa