A A+ A++


Biało-czerwono-biała flaga narodowa Białorusi zawieszona w Rydze zamiast zdjętej czerwono-zielonej. Za ten gest wykonany podczas hokejowych MŚ białoruska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne przeciwko burmistrzowi Rygi i szefowi łotewskiego MSZ. Zdj. Mārtiņš Staķis / Twitter

Inicjatorką „globalnej pikiety solidarności” jest zmuszona do emigracji liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouskaja.

– Ogłosiliśmy 29 maja – dzień zatrzymania Siarhieja Cichanouskiego – dniem solidarności mówiła o tym wydarzeniu trzy dni temu, na konferencji prasowej w Wilnie.

Przebudził Białorusinów i przestraszył reżim. Siarhiej Cichanouski od roku przebywa w areszcie

Na dziś „globalną pikietę solidarności” zaplanowano w wielu krajach – z udziałem miejscowych polityków i przedstawicieli białoruskiej diaspory – Białoruska opozycjonistka zaapelowała, aby angażując się w akcję na rzecz demokratycznej Białorusi:

  • Przeprowadzić lub wziąć udział w pikiecie „Solidarności z Białorusią” w swoim mieście.
  • Dołączyć do wirtualnych wydarzeń wspierających aktywistów, dziennikarzy, robotników, lekarzy, studentów, sportowców niestrudzenie walczących o wolność na Białorusi.
  • Złożyć oświadczenie, zainicjować i przyjąć rezolucje / proklamacje popierające demokratyczną Białoruś.
  • Napisać listy do więźniów politycznych na Białorusi lub przejąć patronat nad jednym z nich. Uczniowie i nauczyciele na całym świecie mogą przyłączyć się do akcji solidarności, wysyłając listy i rysując pocztówki do białoruskich bohaterów uwięzionych przez reżim.
  • Rozświetlić elewacje budynków w biało-czerwono-białych barwach narodowych Białorusi.
  • Napisać tweeta / post w mediach społecznościowych lub nagraj film wspierający Białoruś z hashtagiem #StandWithBelarus i / lub tagiem Sviatlana Tsikhanouskaya (Twitter: @Tsihanouskaya).
  • Wspierać Białorusinów, przekazując darowizny na pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom, np. BySol , A Country to Live In, #BY_help .

Kandydatka w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich wezwała też, by tego dnia mieszkańcy Białorusi wspierali się wzajemnie np. poprzez uliczne akcje, symbole i listy do więźniów politycznych.

„Żyjemy ze świadomością, że robimy coś ważnego” – piątka Białorusinów głoduje w centrum Warszawy

Tweeta z hashtagiem #StandWithBelarus zamieściła Kancelaria Prezydenta RP.

– Dążenie do uzyskania prawa do godnego życia w wolnym demokratycznym państwie wzbudza głęboki szacunek. Pozostajemy solidarni z naszymi dobrymi sąsiadami – obywatelami białoruskimi, w tym Polakami, którzy są poddawani bezprecedensowym represjom – głosi jego treść.

W akcji w Warszawie wzięli m.in. udział rodzice 25-letniego Ramana Pratasiewicza. Tydzień temu, aby go zatrzymać, Alaksandr Łukaszenka kazał zmusić do lądowania w Mińsku samolot, którym opozycyjny bloger leciał z Aten do Wilna.

– Powiedzcie proszę: „za co?” Za co cierpi nasz naród? Za co tak nienawidzicie naszej Białorusi? – pytała matka chłopaka Łukaszenkę i przedstawicieli jego reżimu. – Opamiętajcie się! (…) Uwolnijcie od siebie nasz kraj, dajcie ludziom żyć w pokoju!

Rodzice Ramana Pratasiewicza do Łukaszenki: „Uwolnij Białoruś od samego siebie” FOTO

Do akcji przyłączył się m.in Płock, którego miastem partnerskim jest białoruski Nowopołock. Wraz z flagą miasta oraz Polski nad płockim ratuszem zawieszono biało-czerwono-białą flagę wolnej Białorusi. Jak oznajmił prezydent miasta Andrzej Nowakowski, w ten sposób miasto włączyło się do Globalnej Pikiety Solidarności z Białorusią.

Pikieta solidarności w Wilnie rozpoczęła się od wystąpienia Swiatłany Cichanouskiej na Placu Łukiskim. Potem uczestnicy odśpiewali „Mury” Jacka Kaczmarskiego, które stały się jednym z hymnów zeszłorocznych protestów. Następnie, niosąc wielką biało-czerwono-białą flagę, demonstranci ruszyli do ambasady Białorusi.

Swiatłana Cichanouskaja na pikiecie w Wilnie. Zdj. belsat.eu

W ramach akcji biało-czerwono-białe flagi pojawiły się znów dziś nad Rygą. Tym razem wywieszono je nad siedzibą władz miejskich stolicy Łotwy. Wcześniej burmistrz Mārtiņš Staķis zastąpił historycznym sztandarem Białorusi czerwono-zieloną flagę państwową umieszczoną w centrum miasta z okazji MŚ w hokeju. Władze w Mińsku wszczęły przeciwko niemu i ministrowi spraw zagranicznych postępowanie karne.

Białoruska prokuratura wszczęła sprawę karną przeciwko szefowi łotewskiego MSZ i burmistrzowi Rygi

Mimo to burmistrz Staķis przyłączył się do akcji #StandWithBelarus, zapraszając także do zwiedzenia w Rydze siedmiu miejsc ważnych dla Białorusinów.

Rok od aresztowania Cichanouskiego upamiętniła ambasada USA w Mińsku.

– Wzywamy do uwolnienia Cichanouskiego, kochającego męża i ojca dwojga dzieci – takimi słowami kończy się apel zamieszczony na Facebooku.

„Pociągnąć reżim do odpowiedzialności”. USA wznawiają sankcje wobec Białorusi

Siarhiej Cichanouski, popularny bloger i krytyk władz, został zatrzymany w czasie pikiety wyborczej 29 maja 2020 roku w Grodnie. Władze postawiły mu kilka zarzutów karnych i gdy jej mąż trafił do aresztu oraz stało się jasne, że nie zostanie dopuszczony do kandydowania, do udziału w w kampanii wyborczej zgłosiła się jego żona.

„Fatalne niedopatrzenie” reżimu. Rok Cichanouskiej

cez/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO rekordowym budżecie powiatu koneckiego
Następny artykułSobota z Defence24.pl: Amerykańsko – rosyjski wyścig o Arktykę