Za kilka dni Dzień Dziecka. Święto wypada we wtorek, dlatego też wiele wydarzeń przeznaczonych dla dzieci i ich opiekunów odbywa się w najbliższy weekend. Teatr Miniatura przygotował premierę spektaklu “Najbrzydsze zwierzę świata” na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, w Konsulacie Kultury spektakl dla dzieci “Marysia ma Rysia”, w Ergo Arenie targi czekolady, a w Oliwie, w ramach weekendowych targowisk, odbędzie się Słodki Targ.
Dzień dziecka w Operze Bałtyckiej
Opera Bałtycka również przygotowała coś dla najmłodszych widzów i widzek.
– Opera przez wielu postrzegana jest jako sztuka egalitarna, hermetyczna, wymagająca muzycznego przygotowania. Głęboko wierzymy, że oswajanie dzieci z operą od najmłodszych lat sprawi, że późniejszy odbiór tej sztuki będzie dla nich naturalny – zapewnia Katarzyna Gigiewicz, kierowniczka działu marketingu Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Od kilku lat Opera Bałtycka działa na polu edukacji widzów, również tych najmłodszych. – Zaczynamy od niemowlaków i niedzielnych spotkań „Opera na start”. W przystosowanej, bezpiecznej przestrzeni najmłodsze dzieci z rodzicami oswajają się z muzyką poważną. Dla przedszkolaków polecamy spektakl „Pomposo i…” oraz warsztaty kreatywne „Artetematy”. W interaktywnej formie dzieci poznają podstawowe muzyczne terminy. Nasi edukatorzy i edukatorki prowadzą operowe warsztaty dla uczniów starszych wraz z nauczycielami – opowiada Gigiewicz.
Dzień Dziecka. Opera Bałtycka w Gdańsku stawia na edukację widzów już od najmłodszych lat fot. Krzysztof Mystkowski dla Opery Bałtyckiej
Takich cykli jak “Opera? Si!” czy “Opera Chat” prowadzonych przez popularyzatora opery, Jerzego Snakowskiego, przedstawiać nie trzeba. One jednak są dla widzów dojrzalszych.
Podróż przez muzyczny świat
Flagowym cyklem edukacyjnym kierowanym do najmłodszych są spektakle “Pomposo i…”. – Pomposo wraz z Wielkim Durem uczą dzieci, czym jest rytm, jakie dźwięki wydają instrumenty muzyczne , jakie dzieła tworzyli wielcy kompozytorzy – opowiada Gigiewicz. – Pomposo naturalnie wzbudza sympatię dzieci. Jest to wesoła, ciekawa świata postać, z dużą słabością do słodyczy. Nad scenariuszem spektaklu pracują odtwórcy głównych ról – artyści Chóru Opery Bałtyckiej, Paulina Wilczyńska i Rafał Sambor.
W odcinkach pojawiali się tacy znakomici “goście” jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Piotr Czajkowski czy Stanisław Moniuszko, a także bohaterowie tytułów operowych.
W czasach pandemicznych spektakle były rejestrowane i udostępniane online. Opera wyprodukowała sześć odcinków, które prezentowane były od grudnia 2020 roku aż do teraz. Ostatni odcinek będzie można zobaczyć 30 maja i, po raz pierwszy od kilkunastu tygodni, będzie to pokaz na żywo w gmachu Opery Bałtyckiej. Powtórki dotychczasowych odcinków będą dostępne od 1 czerwca na platformie streamingowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS