29.05.2021r. 14:00
Duże zainteresowanie Czytelników naszego portalu wzbudził w tym tygodniu najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii. Z publikacji wyłania się obraz energetyki w kolejnych dekadach. Zaprezentowany w raporcie scenariusz NZE wskazuje w jaki sposób zapotrzebowanie na energię oraz miks energetyczny powinny się rozwijać, by móc globalnie osiągnąć wyznaczony cel do 2050 r. Według tych konkretnych prognoz, miks energetyczny w 2050 r. jest znacznie bardziej zróżnicowany w stosunku do obecnego.
Dostawy energii jądrowej prawie podwajają się w okresie 2020-2050 r., a roczne inwestycje kapitałowe w energię jądrową są ponad dwukrotnie wyższe w porównaniu z dzisiejszym poziomem. Raport przewiduje, iż w roku 2050 około 90 procent energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych (wiatr , słonce), pozostała część będzie wytwarzana głownie przez elektrownie jądrowe.
Negatywny wpływ na osiągnięcie celu zerowych emisji netto miałby spadek produkcji energii jądrowej oraz brak rozwoju technologii wychwytu dwutlenku węgla. Takie założenie zostało przedstawione w podscenariuszu NZE Low Nuclear and CCUS, zakładającym o 60% mniejszą globalną produkcję energii jądrowej w porównaniu do NZE, spowodowaną m. in. brakiem nowych inwestycji w sektorze jądrowym. Przyczyni się to do wzrostu kosztów transformacji oraz zmniejszenia prawdopodobieństwa osiągnięcia celów neutralności technologicznej w roku 2050.
Raport IEA podkreśla konieczność wykorzystania i wdrożenia wszystkich dostępnych czystych technologii. Dla osiągnięcia celów polityki energetyczno-klimatycznej niezbędna jest skoordynowana współpraca międzynarodowa, która wpłynie na tempo procesów transformacyjnych oraz przyśpieszenie rozwoju innowacji jądrowych.
Spójrzmy na inne informacje z tego tygodnia
Wielka Brytania
Stany Zjednoczone
Niemcy
Chiny
Austria
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS