A A+ A++

Przypominają zwykły ogród, ale składają się głównie z roślin, które gromadzą i oczyszczają wodę deszczową. W wakacje w wybranych dwóch lokalizacjach na terenie Lublina powstaną ogrody deszczowe.

Lublin stawia na ogrody deszczowe

Ogrody deszczowe to miejsca, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca zarówno z terenu ogrodu, jak z dachów czy innych powierzchni nieprzepuszczalnych. Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery.

Wykorzystywane w ogrodach deszczowych rośliny to gatunki znoszące okresowe zalewanie i następujące po nim okresy względnej wilgotności, a nawet suszy. Ogrody tego typu pozwalają na zatrzymanie deszczówki i ograniczają jej spływ do kanalizacji deszczowej.

„Jest to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie suszy i adaptację miasta do skutków zmian klimatu, takich jak np. miejskie wyspy ciepła czy ekstremalne zjawiska pogodowe” – wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Do końca maja wyznaczonych będzie 8 lokalizacji obiektów małej retencji wody w Lublinie. Dla każdej z nich wykonany zostanie projekt ogrodu deszczowego. W wybranych 2 lokalizacjach, zaakceptowanych przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, powstaną ogrody.

„Mieszkańcy Lublina będą mogli aktywnie włączyć się w działania projektu i uczestniczyć m.in. w wykonaniu ogrodów, które prowadzone będzie metodą warsztatową” – dodaje Boguta.

Projekt budowy ogrodów deszczowych jest realizowany w ramach Zielonego Budżetu przez Fundację Sendzimira z Warszawy, która otrzymała na ten cel dofinansowanie od Miasta Lublin 70 tysięcy złotych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOficjalnie: Real szuka trenera!
Następny artykułSPOTKANIE ORGANIZACYJNE KLUBU SENIORA