A A+ A++

Grant “Polski Nowy Jork. Lubomir Tomaszewski i emocjonaliści”, przyznany na I semestr roku akademickiego 2021/2022 roku, wpisuje się w rozpoczęty przez profesora projekt “Polscy artyści w Stanach Zjednoczonych w XX i w XXI wieku”. W 2018 i 2019 roku prof. Sienkiewicz zrealizował wizyty studyjne połączone z serią wykładów: m.in. w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago oraz w Helena Modjeska Art and Culture Club w Los Angeles i San Diego. Był współkuratorem wystawy “Polish identity. The Poetic Perception” w prestiżowej Galerii Building Bridges Art Exchange w Los Angeles. O polskiej sztuce opowiadał także w mediach w w Los Angeles, Seattle, San Diego, Chicago i Portland.

Kim jest laureat?

Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz to historyk sztuki, krytyk sztuki i kurator. Specjalista w zakresie historii sztuki i kultury polskiej na emigracji. Kierownik Katedry Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Po ukończeniu studiów historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki KUL, 1 października 1987 rozpoczął pracę w charakterze asystenta w Zakładzie Historii Sztuki Kościelnej KUL. W roku akademickim 1988/1989 pełnił funkcję kuratora Muzeum Uniwersyteckiego KUL. W 1992 roku, uzyskał stopień doktora z zakresu historii i historii sztuk. W październiku 1998 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu historii sztuki.

Od październiku 2000 roku kierował Katedrą Kultury Artystycznej w Instytucie Historii Sztuki KUL. W kwietniu 2003 roku zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii Sztuki KUL. 1 października 2009 roku podjął pracę w Katedrze Historii Sztuki i Kultury Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2010-2019 kierował Zakładem Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji. Od października 2019 roku kieruje Katedrą Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej na Emigracji na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Pod kierunkiem prof. Sienkiewicza powstało 160 prac magisterskich, 87 prac licencjackich, cztery doktoraty.

Od 1989 roku zainteresowania badawcze oraz publikacyjne prof. Sienkiewicza dotyczą zagadnień związanych z kulturą artystyczną w obrębie XX- i XXI-wiecznej polskiej i europejskiej sztuki nowoczesnej, zwłaszcza polskiej sztuki i polskiego życia artystycznego na emigracji. Głównym obszarem jego zainteresowań jest polska diaspora artystyczna w Wielkiej Brytanii – przede wszystkim twórczość plastyczna malarzy, rzeźbiarzy i grafików tzw. polskiego Londynu. Na początku lat 90. obszar badawczy związany z polską emigracją artystyczną prof. Sienkiewicz poszerzył m.in. o Włochy, Australię, kraje Bliskiego i Środkowego Wschodu, a w ostatnich latach również o twórczość artystów polskiego pochodzenia na Litwie, w Egipcie i w Stanach Zjednoczonych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie dwóch osobówek na DK 42
Następny artykułUM Oświęcim: Oświęcim. Kryta pływalnia zaprasza od jutra