Uwolnienie inwestycji, zmiany w gospodarce odpadami i wyższe pensje dla pracowników samorządowych – o tych pomysłach mówił dziś w Poznaniu minister Michał Cieślak, który odpowiada w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. To elementy rządowego projektu „Samorząd 3.0 – rozwój bez barier”.
Głównymi założeniami projektu jest identyfikacja barier rozwojowych samorządów i zmiana przepisów prawnych, które ten rozwój ograniczają. Właśnie odbywają się konsultacje do tego projektu i to dlatego minister Cieślak przyjechał do Poznania. Konsultacje będą trwały do 15 czerwca, jak wyjaśnił minister Cieślak, i mają na celu wskazanie barier, jakie dzisiaj funkcjonują w legislacji i procedurach, które ograniczają rozwój samorządu terytorialnego.
Proces konsultacyjny jest podzielony na trzy części: pierwszy filar to likwidacja barier w prowadzeniu inwestycji publicznych, drugi to poszukiwanie nowych źródeł finansowania samorządów i trzeci – poprawa usług o charakterze publicznym takich jak komunikacja publiczna czy gospodarka odpadami.
Zdaniem wojewody Michała Zielińskiego minister nie mógł wybrać lepszego regionu do konsultacji niż Wielkopolska ze względu na poziom rozwoju gospodarczego i silne, aktywne samorządy.
– Podczas konferencji pan minister przedstawił wiele różnych, ciekawych rozwiązań, które w najbliższej przyszłości mają szansę zafunkcjonować w samorządach – mówił.
Wiele uwagi minister Cieślak poświęcił gospodarce odpadami, ponieważ jest ona sporym problemem i sporym kosztem tak dla mieszkańców, jak i dla samorządów. Tu, jego zdaniem, potrzebne są zmiany oraz rozwiązania związane z recyklingiem na poziomie ponadnarodowym, które doprowadzą do między innymi większej odpowiedzialności producentów opakowań i handlu, który korzysta z opakowań i generuje spory procent odpadów.
Pewne zmiany legislacyjne minister już podjął i ma nadzieję, że wpłyną na likwidację barier w zakresie inwestycji. Chodzi tu o uwolnienie gruntów leśnych i rolnych.
– Takie tereny znajdują się w obrębie administracyjnym miast, a które ze względu na swoje przeznaczenie powodują, że samorząd na tym terenie nie może wybudować szkoły, przedszkola, ośrodka zdrowia czy mieszkań ze względu na to, że jest to grunt rolny lub leśny, chociaż dawno nie pełni tej funkcji – tłumaczył. – Zaproponowałem, aby samorządy mogły w bardzo szybkim tempie przekwalifikować taki teren, by inwestycja mogła powstać.
Minister mówił też o niskich wynagrodzeniach urzędników samorządowych – bo to jest kolejną barierą w rozwoju samorządów i bardzo ważnym, a zbyt rzadko podnoszonym tematem.
– Wynagrodzenia nie są adekwatne do odpowiedzialności, jaką ponoszą urzędnicy – mówił minister. – Fachowcy wysokiej klasy odchodzą z administracji samorządowej do sektora prywatnego, a to też powoduje, że młodzież nie jest zainteresowana pracą w administracji publicznej ze względu na wynagrodzenia.
Z końcem czerwca minister zamierza przedstawić wszystkie propozycje, które napłynęły od samorządów, a w styczniu – rozpocząć debaty i konsultacje określonych propozycji, przy pomocy naukowców.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS