Konkurs literacki, warsztaty, spotkania autorskie. To część wydarzeń zaplanowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach, która jest beneficjentem programu Kultura – Interwencje 2021, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.
– Otrzymaliśmy dofinansowanie do działania „Kulturalny galimatias” – informuje Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach. – Są to interdyscyplinarne i międzypokoleniowe działania mające na celu wspieranie i animację społeczności lokalnej w obszarze kultury oraz upamiętnienie ważnych wydarzeń związanych z naszą gminą. Promocja książki, słowa, lokalnych tradycji, kultury i sztuki pozwoli zainteresować różne grupy użytkowników ofertą biblioteki. Działania te realizowane będą w formie tradycyjnej oraz hybrydowej – dodaje.
Dzięki tej inicjatywie upamiętnione zostanie 40-lecie pacyfikacji kopalni „Rudna” – w formie konkursu literackiego „Pamiętamy”, połączonego z wystawą pokonkursową.
– Pragniemy zachęcić mieszkańców, świadków wydarzeń do podzielenia się nieznanymi dotąd faktami, wspomnieniami z okresu strajków górników w grudniu 1981 roku – wyjaśnia dyrektor placówki.
Kolejna propozycja to „Miedziane serca” – warsztaty rękodzielnicze dla lokalnych twórców i pasjonatów połączone z aktywizacją osób wykluczonych. Motywem przewodnim będzie Serce Zagłębia Miedziowego stworzone z miedzianych drucików techniką wire-wrapping.
Ciekawie zapowiada się też zabawa facebookowa „Fantastyczna Biblioteka”, polegająca na poznaniu życia i twórczości Stanisława Lema. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin pisarza. Zaplanowano 10 pytań, a prawidłowe odpowiedzi nagradzane będą upominkami (książkami).
Będą też spotkania autorskie pod hasłem: „Oko w oko z autorem”, jako jedna z najlepszych form popularyzacji literatury. Wydarzenia te zachęcają do czytelnictwa, a czasem do podjęcia własnych prób pisarskich. W planach są spotkania z Katarzyną Bereniką Miszczuk i Katarzyną Miller.
„Podróże z Lemem do gwiazd” – to z kolei propozycja warsztatów edukacyjno-animacyjnych dla dzieci. Bibliotekarze wyjaśnią im, czym są konstelacje i jakie popularne gwiazdozbiory można rozpoznać na niebie.
„Sztuka uczy i wzbogaca”, czyli spotkania warsztatowo – wykładowe na temat sztuki mają zintegrować mieszkańców w twórczej działalności.
– Działania i ich formy zostaną dostosowane do obowiązującej sytuacji epidemicznej – zapewnia dyrektor Katarzyna Mich-Rutkowska.
Dodajmy, że do programu Kultura – Interwencje 2021 zgłoszono w tym roku 2591 wniosków, tj. o około 60 proc. więcej niż rok wcześniej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS