Program przygotował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z jego założeniami rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni a pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Zabiegi mogą się odbywać na oddziale, w gabinecie lub w domu.
– Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową – zaznacza Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Dodaje, że zwiększy się też wydolność wysiłkowa i krążeniowa. – Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną.
Rehabilitacja stacjonarna prowadzona jest na 12 oddziałach (m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim i Uzdrowisku Rymanów). Ambulatoryjną prowadzi 93 gabinety, a w domu – 21 placówek rehabilitacyjnych.
Pełny i aktualizowany na bieżąco wykaz znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ w części dla Pacjentów (TUTAJ). O placówki można również pytać na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ: 800 190 590.
Rehabilitacja stacjonarna
Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Można do niego dołączyć do 6 miesięcy od zakończenia leczenia.
– Świadczenia są realizowane na podstawie skierowania – zaznacza Rafał Śliż. – Wystawia je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19 – również lekarz rodzinny.
Decyzja o skierowaniu pacjenta do programu podejmowana jest przez lekarza na podstawie wyników kilku badań: RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualnej morfologii, OB, CRP (białko ostrej fazy) oraz EKG wykonanego po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.
Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:
- kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego,
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia efektywnego kaszlu,
- ćwiczenia ogólnousprawniające,
- ćwiczenia na wolnym powietrzu,
- inhalacje indywidualne,
- treningi relaksacyjne,
- edukację zdrowotną,
- promocję zdrowia,
- i wiele innych dostosowywanych indywidualnie do pacjenta.
– Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską – informuje rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ. Dodaje, że personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie. – O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia.
Rehabilitacja ambulatoryjna
Do programu rehabilitacji COVID-19 w gabinecie fizjoterapeutycznym kwalifikują się ozdrowieńcy, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby.
– Chodzi na przykład o pacjentów z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie – tłumaczy Rafał Śliż. Dodaje, że siłę duszności określa się na podstawie specjalnej skali mMRC (modified Medical Research Council). – Już wynik równy lub wyższy 1, w 5 stopniowej skali (0-4), powoduje, że pacjent może zostać skierowany na rehabilitację.
Przyjmuje się, że u pacjenta ze wskazaniem 1, duszność występuje podczas szybkiego marszu po płaskim terenie lub pojawia się przy wchodzeniu na niewielkie wzniesienie.
Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19 – również lekarz rodzinny.
Rehabilitacja w domu
Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale mają trudności z samodzielnym poruszaniem także skorzystają z rehabilitacji postcovidowej.
– Z myślą o nich, program obejmuje również wizyty domowe – zaznacza Rafał Śliż. Dodaje, że podobnie, jak w przypadku rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym, u pacjenta muszą występować duszności (wynik mniejszy lub równy 1). – Dodatkowo o zakwalifikowaniu do rehabilitacji w domu decydują: ocena 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), ocena siły mięśniowej MRC (0-5) oraz występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta na oddziale intensywnej terapii.
Z rehabilitacji domowej można skorzystać nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19.
Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19 – również lekarz rodzinny.
Rehabilitacja postcovidowa w gabinecie lub w domu trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów:
- Wizyta wstępna, podczas której specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.
- Wizyta terapeutyczna, podczas której fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu. Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu. W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.
- Wizyta końcowa po zakończeniu ćwiczeń i treningów, podczas której powtarzane są badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównanie osiągniętych wyników, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).
– Obowiązkowym elementem programu jest edukacja, dzięki której pacjenci będą wiedzieć więcej o samej chorobie i jej powikłaniach – tłumaczy Rafał Śliż. Dodaje, że każdy uczestnik programu dowie się, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.
Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa. M.in. skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.
Autor: tom
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS