A A+ A++

Rynek pierwotny czy wtórny?

To już niemal odwieczny dylemat planujących kupno wymarzonego lokum. Tymczasem nie jest to już aż taki wielki problem i diametralna różnica. Z każdym rokiem bowiem oferta mieszkań używanych wzbogaca się o tysiące pozycji z tzw. nowego budownictwa, a więc rodem z osiedli liczących sobie od kilku do góra kilkunastu lat. Bez problemu nabędziemy więc mieszkanie z drugiej ręki w stosunkowo nowoczesnym budynku, z miejscem parkingowym i większością udogodnień oferowanych w powstających dziś inwestycjach deweloperskich. Mimo to jednak większość klientów na chwilę obecną decyduje się na rynek pierwotny, doceniając jego postępującą innowacyjność oraz dokonujący się z roku na rok postęp technologiczny czy architektoniczny.

Z kolei zdecydowaną przewagą rynku wtórnego jest dużo większy wybór, by nie powiedzieć bogactwo lokalizacji, z tymi już całkowicie niedostępnymi dla budownictwa deweloperskiego na czele. Jeśli ten bądź jakikolwiek inny argument zadecyduje o wyborze mieszkania z bardziej leciwego budownictwa, np. w technologii wielkopłytowej, należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić stan techniczny budynku i mieszkania, a także pogodzić się z mniej lub bardziej obniżonym standardem zamieszkiwania.

Lokalizacja i plan miejscowy

Zdecydowanie pierwszorzędnym czynnikiem w nieruchomościach, nie tylko zresztą mieszkaniowych, jest lokalizacja. Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl to ona decyduje praktycznie o wszystkim, z aktualną ceną lokum i jej perspektywach zmiany w czasie na czele. Co więcej, lokalizacja mieszkania czy domu będzie stanowić na długie lata wyznacznik kosztów funkcjonowania domowników, wynikający z czasu oraz dystansu codziennych dojazdów do pracy, szkoły i wszelkich innych.

Jest zatem wielce prawdopodobne, że skuszeni często tylko pozornie atrakcyjną ceną mieszkania, wybierając typowo poślednią, peryferyjną lokalizację, w dłuższym terminie stracimy finansowo w sposób bardzo odczuwalny. Jak temu zaradzić?

Oczywiście nie chodzi w tym przypadku o wybór lokalizacji wyłącznie około centralnych, a więc tych najbardziej wyszukanych, pożądanych i zarazem najdroższych. Należy natomiast zdecydowanie celować w okolice jak najlepiej skomunikowane nie tylko z centrum, ale wszelkimi innymi dzielnicami miasta. Poza tym niebagatelne znaczenie ma bezpośrednie sąsiedztwo niezbędnej infrastruktury, terenów i obiektów rekreacyjnych czy centrów handlowo-usługowych, szkół, przedszkoli itp.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemiecka giełda też pobiła rekord. DAX najwyżej w historii
Następny artykułRybnik: są dodatkowe pieniądze na sport. Będzie nowy program współpracy