A A+ A++

SANOK / PODKARPACIE. Tegoroczna wystawa jest już 22. prezentacją dorobku artystycznego wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. Podsumowuje pięć miesięcy pracy w ramach projektu wymyślonego przez Katarzynę Bryt i Stanisława Makarczaka, a realizowanego z uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy w czasie zajęć ze sztuki użytkowej i rękodzieła.

Na wystawie będzie można zobaczyć 30 luster ozdobionych zaskakującymi technikami plastycznymi. Otwarcie wystawy miało się odbyć w kwietniu ubiegłego roku, ale wprowadzone obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły prezentację prac. Lustra czekały dokładnie rok na powrót do budynku Biblioteki.

O okolicznościach powstania wystawy opowiada Katarzyna Bryt:

Jesienią 2018 roku zadzwoniła do mnie Joanna Szostak artystka plastyk pracująca w BWA – przyjaciółka i dobry duch naszych twórczych działań. Powiedziała, że są do oddania płyty wiórowe laminowane z naklejonymi lustrami. Stanowiły wyposażenie zlikwidowanego sklepu komputerowego, który mieścił się w piwnicach Biblioteki. Materiały były już zapakowane do transportu. Oczywiście nie musiała mnie namawiać – jeszcze tego samego dnia płyty znalazły się w naszej pracowni. Mijały miesiące, a my nie mieliśmy pomysłu co z nich zrobić. Przyszły wakacje 2019 roku, spacerując z córką w deszczu obserwowałam świat odbity w kałużach i wtedy mnie olśniło!

– Po ustaleniu szczegółów z kolegą Stanisławem początkiem roku szkolnego przystąpiliśmy do pracy. Przygotowanie płyt do obróbki trwało dość długo i było trudne, musieliśmy wymyślić sposób na oddzielenie luster. Pełną parą ruszyliśmy dopiero po świętach Bożego Narodzenia. Ja z uczniami wymyślałam projekty i rysowałam je na płytach, a następnie pod kierunkiem Stanisława przy użyciu wyrzynarek wycięte zostały wzory. Potem było wspólne szlifowane i wstępne malowanie. Tak przygotowane płyty były gotowe do ozdabiania i lakierowania. Na koniec uczniowie ze Stanisławem przykręcali lustra. Cieszymy się, że doszło do realizacji projektu. Dzięki wystawie niepotrzebne płyty wrócą do Biblioteki w całkiem nowej formie.

– Mamy nadzieję, że nasze lustra staną się inspiracją do wykorzystywania różnorodnych materiałów.

Wystawa zaskakuje różnorodnością form, technik i kolorów. Dzięki wyobraźni twórców powstały prace wyjątkowe, nastąpiło pewnego rodzaju odwrócenie definicji – to nie lustra są oprawione w ramy, ale ażurowe prace wypełniono lustrami. W efekcie uzyskano formy otwarte z odbiciem przestrzeni, w której zostały wyeksponowane.

Wystawa czynna do 30 czerwca br. w godzinach pracy Biblioteki.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Źródło: materiały nadesłane

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwangardowy kryminał w wersji Cyberpunk. Rozmowa z Mariuszem Trelińskim
Następny artykułOpolskie: Fundacja szuka 48 skrzyń ze złotem nazistów. „Wiemy, że szukamy we właściwym miejscu”