A A+ A++

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników to element podatkowy Polskiego Ładu. Kto będzie mógł skorzystać z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników? Jak działa ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników? Kiedy zostanie wprowadzona?

Ulgi podatkowe dla przemysłu innowacyjnego w Polskim Ładzie

Ministerstwo Finansów w dniu 24 maja 2021 r. zaprezentowało kolejny pakiet zmian w podatkach, które składają się na program Polski Ład. Pakiet skierowany jest do przedsiębiorstw przemysłu innowacyjnego i stanowi pierwszą częścią projektu MF pod hasłem “podatkowy restart gospodarki”.

Pakiet ulg podatkowych na innowacje ma tworzyć spójny system, obejmujący każdy etap procesu produkcyjnego. Obecnie funkcjonujące ulga B+R (na badania i rozwój) i ulga IP Box (związana z komercjalizacją wynalazków) zostaną uzupełnione o ulgę na prototyp, ulgę na robotyzację i ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.

Resort finansów przygotował na swojej stronie internetowej wstępne założenia dotyczące ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników, wskazując przy tym jak działa ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników na świecie.

Dla kogo ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników?

Z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników, jak czytamy na stronie MF, będą mogły skorzystać firmy, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową (działalność B+R) i zatrudniają pracowników do jej wykonywania. Wytworzenie własności intelektualnej (np. patentów czy wdrożenie innowacji) wymaga zatrudnienia strategicznych pracowników o wybranych wysokich kompetencjach. W ramach nowej ulgi ich wynagrodzenia będą szczególną kategorią wydatków kwalifikowanych.

Firmy inwestujące np. w badaczy, programistów, wynalazców, konstruktorów, inżynierów czy farmaceutów, tj. w pracowników, którzy w łatwy sposób mogliby znaleźć pracę za granicą, będą mogły skorzystać ze wsparcia i zaproponować im wyższe wynagrodzenie. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników i są płatnikami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy, które są potrącane od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych, uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników.

Jak działa ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników?

Zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów, którzy będą mogli rozwijać działalność innowacyjną przedsiębiorstwa, jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla przedsiębiorców. Dzięki uldze na wsparcie innowacyjnych pracowników, firmy będą mogły zaoferować takim ekspertom lepsze warunki pracy. Zwiększą tym samym swoją konkurencyjność w porównaniu do zagranicznych firm, które działają w ramach Przemysłu 4.0. Proponowana ulga na pracowników będzie zapobiegać także emigracji zarobkowej polskich specjalistów za granicę.

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników – jak działa na świecie?

Podobne ulgi, jak podkreśla resort finansów, funkcjonują na całym świecie. Polska koncepcja nawiązuje do doświadczeń Belgii, Holandii, Francji, Szwecji, Hiszpanii czy Węgier.

Od kiedy ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników?

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników zostanie wprowadzona najprawdopodobniej od 1 stycznia 2022 r.

Na taki termin wskazuje wypowiedź wiceminister finansów Jana Sarnowskiego z dnia 24 maja 2021 r., w której zaznaczył również, że “większość przepisów już jest gotowa, chcemy jak najszybciej pokazać je przedsiębiorcom i ich zaprosić do wspólnej pracy nad konkretnymi propozycjami. Przepisy chcemy udostępnić, mamy nadzieję jeszcze w tym tygodniu – przynajmniej te dotyczące pakietu, o którym dzisiaj rozmawiamy – aby jak najszybciej rozpocząć te konsultacje z firmami”.

oprac. Adam Kuchta
na podstawie informacji MF i PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe nasadzenia w wieżach kwiatowych
Następny artykułJuż za tydzień Dzień Dziecka!