1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące poruszania się po naszych drogach. Zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Ujednolicają też dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym. Sprawdź co jeszcze się zmienia
Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.
W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
DOPUSZCZALNA PRĘDKOŚĆ NA OBSZARZE ZABUDOWANYM
Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.
MINIMALNY ODSTĘP MIĘDZY POJAZDAMI
Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go – na tym samym pasie ruchu – pojazdu.
Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.
Bezpieczeństwo na drogach w powiecie tomaszowskim
W ubiegłym roku na drogach powiatu tomaszowskiego odnotowano 171 wypadków drogowych. W ich wyniku 7 osób poniosło śmierć, a aż 195 odniosło obrażenia. Zgłoszono także 844 kolizje drogowe. Liczby te są i tak o ok. 25 procent niższe niż w roku 2019. Tomaszowscy policjanci interweniowali także w 844 kolizjach drogowych. Najbardziej niebezpieczny okazał się 3 kwartał ubiegłego roku.
21 wypadków spowodowały osoby nietrzeźwe. W wyniku ich pijackich samochodowych rajdów 21 osób zostało rannych a jedna zginęła. Pijani kierowcy spowodowali też 63 kolizje
Pijacy są plagą na naszych drogach. Policjanci z KPP Tomaszów zatrzymali ich 424. Warto odnotować, że coraz częściej do ujęcia nietrzeźwych kierujących przyczyniają się inni uczestnicy ruchu.
Często w kolizjach poszkodowani są piesi. W 2020 roku 6 z nich zostało potrąconych na pasach.
Poniżej znajdziecie zestawienie najbardziej niebezpiecznych dróg w powiecie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS