Innowacyjne firmy rozliczą wydatki w kosztach, odliczą je od dochodu i zapłacą tylko 5-proc. podatek.
Ministerstwo Finansów ma w Polskim Ładzie bogatą ofertę dla innowacyjnych firm. Nowe ulgi, zwiększenie limitów odliczeń, połączenie preferencji. Obiecuje, że z przywilejów będzie można korzystać już w przyszłym roku.
Dwie preferencje naraz
Przede wszystkim ministerstwo chce połączyć dwie już funkcjonujące ulgi: B+R oraz IP BOX. Pierwsza daje możliwość podwójnego wykorzystania wydatków na badania i rozwój, na przykład pensji pracowników czy ekspertyz. Oprócz zaliczenia do kosztów PIT/CIT (czyli pomniejszenia przychodu) możemy je też odliczyć od dochodu (centra badawczo-rozwojowe nawet w 150 proc.). Druga ulga (popularna zwłaszcza wśród informatyków) to 5-proc. podatek od dochodu z komercjalizacji praw własności intelektualnej, czyli sprzedaży tego, co stworzyliśmy.
– Teraz są to rozwiązania alternatywne. Chcemy, aby można było z nich korzystać jednocześnie. Firma będzie miała więc ulgę zarówno na początku inwestycji, odliczając wydatki na badania i rozwój, jak i na końcu, w postaci 5-proc. podatku od dochodu ze sprzedaży finalnego produktu – podkreśla Jan Sarnowski.
Ministerstwo zamierza także wprowadzić trzy całkiem nowe ulgi. Pierwsza będzie na innowacyjnych pracowników. Obecnie firmy odliczają ich wynagrodzenia jako wydatki na badania i rozwój.
– Limit odliczenia zostanie powiększony ze 100 do 150 proc. wydatków – zapowiada Jan Sarnowski. Dodaje, że ulgę będzie też można wykorzystać przy rozliczaniu zaliczek na PIT pracowników. To rozwiązanie dla firm, które nie będą miały dochodów wystarczających do skorzystania ze zwiększonego odpisu. Ulga będzie na badaczy, programistów, wynalazców, konstruktorów, inżynierów czy farmaceutów.
Druga nowa preferencja: dodatkowy odpis na prototypy. Chodzi o preferencyjne rozliczenie próbnej produkcji, czyli wydatków na testy, certyfikację, wprowadzanie na rynek. Ma dotyczyć nakładów, których nie obejmuje ulga na badania i rozwój. Oprócz rozliczenia wydatków w kosztach firmy odliczą 30 proc. od dochodu. Ma być jednak dodatkowy limit odliczenia – 10 proc. dochodu.
Trzecia nowa ulga jest dla przedsiębiorców, którzy w produkcji wykorzystują roboty. Na preferencyjnych zasadach rozliczą wydatki na ich zakup (lub leasing), instalację, przeszkolenie pracowników oraz oprogramowanie i osprzęt. Oprócz rozliczenia wydatków w podatkowych kosztach firmy będą mogły odliczyć połowę od dochodu.
– Trudno nie pochwalić tych propozycji, np. połączenia w jednym roku ulg B+R i IP BOX. Z tego, co zapowiada resort finansów, innowacyjne firmy najpierw rozliczą wydatki w kosztach, potem odliczą je od dochodu, a na koniec zapłacą od tego dochodu tylko 5-proc. podatek. Byłoby to bardzo śmiałe i prorozwojowe rozwiązanie, pozwalające polskim firmom zdobyć przewagę nad konkurentami z innych krajów – mówi Paweł Kuźmiak, doradca podatkowy, partner w DSK Kancelaria.
– Przedsiębiorcy z nadzieją czekają na podatkowe zachęty. Oby tylko nowe preferencje nie zostały obwarowane licznymi ograniczeniami i warunkami. Już dotychczasowe ulgi, czyli B+R i IP BOX, są dość skomplikowane, co widać zresztą po licznych interpretacjach – podkreśla Urszula Uchmańska, doradca podatkowy, menedżer w Crido.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi B+R korzysta około 2,5 tys. przedsiębiorców. IP BOX wykorzystuje mniej niż 2 tys. firm. Polski Ład ma spowodować, że beneficjentów przybędzie.
Widać już wątpliwości
Eksperci podkreślają jednak, że efekt tych korzystnych dla przedsiębiorców propozycji psują zapowiedzi zmian w rozliczeniach składki zdrowotnej. Ma być liczona od dochodu (a nie jak teraz ryczałtowo) i nie da się jej odliczyć od PIT. Oprócz strat dla przedsiębiorców skomplikuje to też rozliczenie ulg na innowacyjność. Oto przykład.
– Ulgi B+R oraz IP BOX rozlicza się po zakończeniu roku. Czyli najpierw płaci się w ciągu roku podatek bez ich uwzględnienia, a dopiero w zeznaniu rocznym ustala się ich wysokość i występuje o zwrot nadpłaty. Czy wtedy powinno się też zmniejszyć liczoną od dochodu i zapłaconą w trakcie roku składkę zdrowotną? I wystąpić o jej zwrot? Uregulowanie tego w rozsądny sposób będzie nie lada wyzw … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS