A A+ A++

Mieszkańcy Krynicy Morskiej zwykle z niepokojem obserwowali cofkę na Zalewie Wiślanym. W 2016 roku silne wiatry podniosły poziom wody o 80 cm, podtapiając okoliczne porty rybackie i pola. Dwa lata temu wzbierające wody przekroczyły stan alarmowy o prawie 70 cm. Istniejący wał nie zawsze zdawał egzamin.

Wał ma chronić Krynicę Morską

Budowa nowego wału przeciwpowodziowego zaczęła się w 2016 roku. W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni oficjalnie zakończył budowę i podsumował inwestycję. Szacuje się, że nowy wał chroni przed zalaniem obszar, na którym – poza sezonem – mieszka ok. 2 tys. osób.

– Celem całej inwestycji jest zabezpieczenie Krynicy Morskiej przed powodziami od strony Zalewu Wiślanego, poprawa ochrony brzegu Morza Bałtyckiego oraz minimalizowanie strat, wynikających z erozji lądu i cofania się brzegu – wymienia Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni. Dodaje: – Dzięki uniknięciu powodzi, oprócz ochrony infrastruktury znajdującej się na tym obszarze, zachowane zostaną również istniejące walory przyrodnicze.

Wał przeciwpowodziowy w Krynicy Morskiej z lotu ptaka Polska-Morska.pl

Wał został ulepszony na czterokilometrowym odcinku. Ponadto w ramach prac sfinansowano zakup mobilnych zapór przeciwpowodziowych dla portów rybackich i pasażerskiego.

– Ten rodzaj zabezpieczenia, a mianowicie połączenie stałej konstrukcji wału z przesłonami mobilnymi, montowanymi w razie wystąpienia zagrożenia, jest bardzo korzystny i funkcjonalny m.in. z uwagi na możliwość zachowania walorów krajobrazu, który wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej zostanie zasłonięty przez zapory – tłumaczy Kierzkowska.

Atrakcja turystyczna na wakacje 2021

Po koronie wału biegnie asfaltowa droga serwisowa. Docelowo ma służyć obsłudze technicznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z niej mieszkańcy i turyści, którzy mogą stąd podziwiać Zalew Wiślany.

Prace kosztowały 35 mln zł, z czego 85 proc. dorzuciła Unia Europejska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodział majątku po rozwodzie
Następny artykuł6 mln zł na kolejne inwestycje w pilskim szpitalu