Rada Osiedla Stare Miasto ponownie zaprasza do projektu Dobry Sąsiad – by zaprosić poznaniaków i turystów do tych lokali, które przetrwały pandemię także dzięki sąsiedzkiej solidarności.
“Epidemia koronawirusa przetrzebiła rynek gastronomiczny w Poznaniu” – przypominają radni. – “A to właśnie restauracje i kawiarnie są najczęściej wskazywane przez mieszkańców jako najbardziej przyjazne miejsca w centrum miasta. Rada Osiedla ogłaszając kolejną czwartą już edycję projektu Dobry Sąsiad chce zaprosić poznaniaków i turystów do lokali, które pomimo ciężkich czasów przetrwały także dzięki sąsiedzkiej solidarności!”.
Ideą projektu jest także pokazywanie pozytywnych wzorców – zwłaszcza w czasie pandemii, która uświadomiła nam, jak ważne są więzi społeczne. A to właśnie dobrzy sąsiedzi – odpowiedzialni, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy – nie zwalniali pracowników. Dobrzy sąsiedzi starali się kupować i jeść lokalnie, by pomóc im przetrwać.
– W trzech wcześniejszych edycjach staromiejscy radni wyróżnili kilkudziesięciu przedsiębiorców i lokalnych aktywistów, m.in. restauratorów, rzemieślników, listonosza, miejskiego strażnika i wielu restauratorów – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek z zarządu osiedla. – Podkreślamy wspólną sprawę: nasze zainteresowanie fyrtlem, ludźmi i relacjami. Staramy się wskazywać wzorce, godne naśladowania i budowanie wspólnego dla wszystkich miasta.
Wspólnota wymaga poświęceń, pomysłów i konkretnych reakcji, które opisuje staromiejski Kodeks Dobrych Praktyk. Najważniejszym jest wzajemny szacunek, dla siebie, innych oraz poszanowanie dla przestrzeni wspólnej.
– Czasami wystarczy być miłym i otwartym, by być Dobrym Sąsiadem – dodaje Magdalena Ignaszak, ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Baletowej, laureatka wcześniejszych edycji, a dziś także staromiejska radna. – To tak niedużo w dzisiejszych czasach, ale wyróżnienie rady jest dla wielu lokalnych aktywistów i drobnych przedsiębiorców motywacją do działania, potwierdzeniem, że poświęcany czas i zaangażowanie nie idą na marne.
Tytuły – certyfikaty Dobrego Sąsiada przyznawać będzie Kapituła Konkursu w kategorii przedsiębiorców i lokalnych aktywistów na podstawie zgłoszeń zawierających pisemne uzasadnienie z przedstawieniem działalności kandydata i jego działań na rzecz lokalnej społeczności. Wyróżnieni dostaną dyplomy i upominki, a także certyfikat i specjalną nalepkę z godłem, którą będą mogli umieścić na drzwiach, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów.
– Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący ROSM. – Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu.
Na zgłoszenia Dobrych Sąsiadów Rada Osiedla Stare Miasto czeka do 15 sierpnia 2021. Zgodnie z procedurami RODO zgłoszenie należy przedstawić na formularzu będącym załącznikiem do regulaminu do pobrania na stronie internetowej Rady www.staremiasto.poznan.pl.
ROSM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS