A A+ A++

Olivia Garden to nowa przestrzeń na parterze biurowca Olivia Star. Miejsce wyjątkowe, unikalne na skalę Polski, jak mówią o nim jego twórcy i twórczynie. Koordynatorem projektu Olivia Garden jest Tomasz Woźniak. 

Jak zdradza, prace nad projektem trwały około trzech lat. W tym czasie odbywały się warsztaty design thinking, powstawały prototypy z klocków Lego, analizowane były ogrody egzotyczne z całego świata (Singapur, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone).  

Tomasz Woźniak, koordynator projektu Olivia Garden  Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Olivia Garden. Egzotyczna roślinność

Efektem tej kilkuletniej pracy jest egzotyczny, całoroczny ogród, który powstał na powierzchni 800 m kw. parteru Olivia Star, najwyższego budynku w Trójmieście, jednego z najwyższych budynków w Polsce. 

Głównym założeniem ogrodu było połączenie człowieka z naturą. W ogrodzie znalazło się około 3 tys. roślin reprezentujących 150 gatunków występujących na pięciu kontynentach. Wśród nich są rośliny owocujące, jak mango, papaja czy kakaowiec, są egzotyczne palmy, paprocie drzewiaste, bananowce, strelicje, okazałe fikusy, plumerie, daktylowiec, czarna oliwka czy tworzące runo maranty, peperomie, pilee, fitonie, trzykrotki, anturium czy kalatee. Wyjątkowych okazów jest wiele, ale jednym z najciekawszych jest fikus ocalały z huraganu Katrina.  

Olivia GardenOlivia Garden Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Czy tworzenie tego typu ogrodu w zamkniętym pomieszczeniu jest rozwiązaniem ekologicznym? Tomasz Woźniak i odpowiadający za koncepcję architekt Dariusz Malinowski mówią, że jest, a jako twórcy dołożyli wszelkich starań, aby wprowadzić jak najwięcej ekologicznych rozwiązań. W ogrodzie występuje obieg zamknięty wody (woda jest filtrowana i wykorzystywana ponownie do nawadniania), rośliny nasłoneczniane są za pomocą specjalnej lampy wykonanej w Łodzi, która reaguje na ilość słońca wpadającego do pomieszczenia (gdy jest go więcej, sama się przyciemnia).

– Rośliny odbierają dużo energii cieplnej, działają jak naturalny klimatyzator. W nocy oddają ciepło, w ciągu dnia dają naturalny cień. W ten sposób zachowany jest bilans cieplny budynku – mówi Dariusz Malinowski.  

Olivia GardenOlivia Garden Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Destynacja turystyczna i miejsce pracy

Ogród dzieli się na cztery przestrzenie: strefę relaksu, coworking, strefę food and drink oraz strefę dialogu. W Olivia Garden mają być podawane egzotyczne koktajle w stylu tiki oraz potrawy kuchni azjatyckiej. Odbywać się tu będą także eventy współtworzone m.in. we współpracy z Centrum Nauki Experyment, spotkania z gośćmi czy wieczory z muzyka na żywo. 

– Zaczynamy być postrzegani jako destynacja turystyczno-eventowa, a w przyszłości: hub gastronomiczny – mówi Krzysztof Dembek, przedstawiciel Olivia Star Top, najwyższych pięter biurowca Olivia Star, na których mieszczą się taras widokowy z restauracjami i barem (32. piętro), restauracja gwiazdkowego szefa kuchni Paco Pereza, Arco, oraz lokal z kuchnią śródziemnomorską Treinta y tres (33. piętro). – Ogród jest uzupełnieniem oferty górnych pięter. Stworzyliśmy zestaw atrakcji na skalę światową.

Jak mówił przedstawiciel Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, egzotyczny ogród na parterze najwyższego w Trójmieście biurowca ma być destynacją nie tylko biznesową, ale i turystyczną. – Gdańsk ma wspaniałą historię i zabytki, ale to również nowoczesna architektura i nowoczesne przestrzenie – mówi Bartłomiej Barski, menedżer pionu operacyjnego & Convention Bureau.  

Olivia GardenOlivia Garden Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Wstęp do ogrodu kosztuje 5-10 zł (ulgowy/normalny), można też kupić łączony bilet Jungle & Sky, który umożliwia wejście do ogrodu na parterze i do wjazdu na taras widokowy na 32. piętrze. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Wypadek szybowca w Rudnikach
Następny artykułRuszają warsztaty “Kaszubski design”