Religijność i duchowość Choć to pojęcia podobne, nie identyczne. Religia jest często postrzegana jako mająca podstawę instytucjonalną, bardziej ustrukturyzowaną i obejmującą bardziej tradycyjne rytuały i praktyki. Duchowość odnosi się do tego, co niematerialne i niematerialne, a zatem można ją traktować jako termin bardziej ogólny, niezwiązany z określoną grupą lub organizacją. Może odnosić się do uczuć, myśli, przeżyć i zachowań związanych z duszą lub poszukiwaniem sacrum.
Religia tradycyjna wiąże się z odpowiedzialnością i obowiązkiem. Duchowość ma kilka wymagań. Ludzie mogą odrzucać tradycyjną religię, ale uważają się za uduchowionych. W Stanach Zjednoczonych ponad 90% osób starszych uważa się za osoby religijne lub uduchowione. Około 6 do 10% to ateiści i nie polegają na praktykach lub tradycjach religijnych lub duchowych, aby znaleźć znaczenie.
Poziom uczestnictwa w nabożeństwach jest wyższy wśród osób starszych niż wśród innych grup wiekowych. Około połowa uczęszcza na nabożeństwa co tydzień lub częściej. Dla osób starszych wspólnota wyznaniowa jest największym źródłem wsparcia społecznego poza rodziną, a zaangażowanie organizacji religijnych jest najpowszechniejszym rodzajem wolontariatu społecznego – częstszym niż wszystkie inne formy dobrowolnej aktywności społecznej razem wzięte.
Religijne i duchowe korzyści
Osoby religijne mają zwykle lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne niż osoby niereligijne, a osoby religijne mogą argumentować, że przyczyną tych korzyści jest boska interwencja. Jednak eksperci nie mogą określić, czy religijność przyczynia się do zdrowia, czy też grupy religijne przyciągają ludzi zdrowszych fizycznie i psychicznie. Nie jest jasne, czy religia jest użyteczna, czy powodem są same przekonania religijne, czy inne czynniki. Zaproponowano wiele z tych czynników (na przykład korzyści dla zdrowia psychicznego, zachęcanie do zdrowych praktyk i wsparcie społeczne).
Korzyści dla zdrowia psychicznego
Religia może zapewnić następujące korzyści dla zdrowia psychicznego:
- Pozytywne i obiecujące podejście do życia i choroby, które zwykle prowadzi do lepszych wyników zdrowotnych
- Poczucie sensu i celu życia, które wpływa na zachowania zdrowotne oraz relacje rodzinne i społeczne
- Większa zdolność radzenia sobie z chorobą i niepełnosprawnością
- Wiele osób starszych twierdzi, że religia jest najważniejszym czynnikiem umożliwiającym im radzenie sobie z problemami zdrowotnymi fizycznymi i stresem życiowym (np. malejące środki finansowe, utrata współmałżonka lub partnera).
- Na przykład pozytywne i pełne nadziei podejście do przyszłości pomaga osobom z problemami fizycznymi zachować motywację do wyzdrowienia.
Niektóre badania wykazały, że osoby starsze, które używają mechanizmów religijnych do walki, są mniej narażone na depresję i lęk niż osoby, które tego nie robią. Nawet postrzeganie niepełnosprawności wydaje się zmieniać pod wpływem stopnia religijności. Badanie starszych kobiet ze złamaniami biodra wykazało, że bardziej religijne kobiety miały najniższy wskaźnik depresji i były w stanie znacznie więcej chodzić po wypisaniu ze szpitala niż te, które były mniej religijne.
Zaangażowanie we wspólnocie religijnej wiąże się z lepszym zdrowiem i trwałym funkcjonowaniem fizycznym. Niektóre grupy religijne opowiadają się za zachowaniami poprawiającymi zdrowie, takimi jak unikanie papierosów i nadużywania alkoholu. Członkowie tych grup rzadziej rozwijają dysfunkcje związane z tymi substancjami i żyją dłużej niż ogół populacji, dlatego klinikaseniora.pl przykłada dużą wagę do potrzeb religijnych i duchowych seniorów.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS