A A+ A++

Według mapy trendów opracowanej przez Infuture Institute wśród zmian wyznaczających nową normalność znalazły się m.in. wpływ pokolenia Z, srebrne tsunami (czyli wzrost znaczenia osób w wieku 50 plus) oraz bardzo charakterystyczna dla sytuacji pandemii walka z osamotnieniem.

Wciąż rośnie także znaczenie trendu, o którym wiemy od dawna, czyli inkluzywności i różnorodności, a który jednocześnie można potraktować jako określenie parasolowe dla trendów związanych z różnicami pokoleniowymi, rosnącą rolą kobiet, „being good” itd. Te właśnie trendy jednocześnie odzwierciedlają nastroje społeczne i wyznaczają kierunki, w których powinny patrzeć firmy dążące do zapewniania swoim pracownikom jak najlepszych warunków do rozwoju w obecnych czasach.

Tworzenie scenariuszy przyszłości w niepewnych czasach

Zrozumienie trendów społecznych dominujących w dobie pandemii może okazać się kluczem do rozwoju przedsiębiorstw w okresie bezpośrednio po niej następującym. W raporcie „Prognozy przyszłości OLX. Praca. Know How 2021” eksperci nakreślili możliwe scenariusze przyszłości, także w odniesieniu do rynku pracy.

Pandemia nauczyła nas wielu rzeczy – między innymi dobitnie pokazała, że przyszłość rynku pracy jest niepewna. Nawet gdy wydaje nam się, że sytuacja jest stabilna i potrafimy przewidzieć jej dalszy rozwój, zawsze może wydarzyć się coś, co zmieni jej bieg. Dlatego tak ważne jest śledzenie aktualnych trendów i rozpoznawanie sygnałów nadchodzących zmian, także w kontekście tego, na ile dana organizacja będzie atrakcyjnym miejscem pracy dla jej obecnych i przyszłych pracowników.

Czego następne pokolenia będą oczekiwać wobec pracodawcy? Jakie sposoby działania i wartości okażą się najbardziej istotne? Nie ma tutaj miejsca na rozwiązania typu „one size fits all”. Pracodawcy powinni obserwować trendy i potrafić na nie reagować – dynamicznie i elastycznie. Jednym ze sposobów na dokonanie tego jest budowanie kultury przynależności i włączenia, dzięki której zapewniamy naszej organizacji dostęp do całego wachlarza różnorodnych umiejętności. Co z kolei może nam pomóc w reagowaniu na rzeczywistość, która nas spotka.

Kultura włączająca jako wsparcie różnorodności

Zanim przejdziemy do najnowszych, uwypuklonych przez pandemię trendów społecznych, cofnijmy się do znanego już od dawna, a wciąż zyskującego na znaczeniu pojęcia diversity & inclusion, czyli różnorodności i inkluzywności (włączania). Mało kto zadaje sobie już chyba pytanie: po co nam różnorodność. Szczególnie w dużych organizacjach pojęcie to funkcjonuje na porządku dziennym. Ale może warto zastanowić się, co dokładnie się pod nim kryje? Zamiast przyjmować je jako funkcjonujące gdzieś w tle naszej pracy hasło, pomyślmy, w jaki realny sposób wpływa ono na nasze codzienne funkcjonowanie w firmach.

Przede w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpinia o kiepsko grającym piłkarzu na podstawie dogłębnej analizy
Następny artykuł“Powołanie do cyberwojska” – uwaga na nową kampanię phishingową