A A+ A++

– Zależało nam na tym, aby w obchodach bydgoskiego Marca pojawił się przynajmniej jeden trwały element, który pozwoli nam zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i skłoni do refleksji – mówił dziś (19 maja) zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli również bohaterowie marcowych wydarzeń sprzed 40 lat: Jan Rulewski i Antoni Tokarczuk.

– Na konkurs wpłynęło 12 prac z całej Polski, o różnym charakterze. Wybraliśmy tę, która w najbardziej symboliczny sposób opowiada o wydarzeniach bydgoskiego Marca 81. Mural ma charakter edukacyjny, wielowymiarowy, symboliczny. Chcielibyśmy, żeby ten przekazał trafiał również do młodych – dodał plastyk miejski Marek Iwiński.

Zwycięski projekt nosi tytuł „Protest”, a jego autorami są Tomasz Smieszkoł i Dawid Celek. To nie pierwszy mural, który ci artyści stworzą w naszym mieście. W zeszłym roku wykonali dzieło z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski, które możemy oglądać na ścianie szczytowej wieżowca na Wzgórzu Wolności (ul. Karpacka 39c).

„Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności. Zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta, jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie” – opisują swoją pracę autorzy „Protestu”.

– Wybór nie był łatwy. Kierowaliśmy się, tym żeby przekaz był dość uniwersalny, ale jednocześnie skłaniał do pewnej refleksji i pobudzał emocje – tłumaczył prof. Dariusz Markowski, członek komisji konkursowej.

Jan Rulewski tak komentuje zwycięski projekt: „Wygrał Polak mieszkający w Niemczech. Trafnie oddał nierówną, ale sprawiedliwą walkę jaką toczyło całe społeczeństwo w Polsce o swą suwerenność o prawa, do wszystkich związków zawodowych, o chleb. To był istotny element walki z komunizmem, który znaczył wiele dla całego kraju. Jest tu poruszająca ekspozycja z symboliką. Wielka postać, ni to majora Bednarka (kierował akcją w 1981 roku), ni to generała Jaruzelskiego góruje nad podniesionymi, w proteście rękami zwykłych ludzi. Ale władza uzbrojona w pałkę, za murami kruszeje. Tak skruszał też betonowy mur w Berlinie”.

Laureaci konkursu otrzymają na wykonanie muralu 25 tysięcy złotych oraz 5 tysięcy złotych nagrody za zwycięstwo w konkursie. Na wykonanie mają czas do 30 lipca br.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzewy konopi indyjskich uprawiał… w pralce. Skrytkę odnalazła policja
Następny artykułWynagrodzenia nauczycieli – związki zawodowe przeciwko propozycji MEiN