Prosty gest dłoni, który osoba doznająca przemocy może dyskretnie pokazać nie tylko policjantowi czy ratownikowi medycznemu, ale też kurierowi, sprzedawcy w sklepie, na stacji paliw czy podczas rozmowy z inną osobą.
Kampanię społeczną promującą międzynarodowy znak „Pomóż Mi” zainicjowano dzisiaj w Świebodzicach. Znak ten jest dyskretnym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i potrzebujemy pomocy. Nie jest skomplikowany i w każdej kulturze oznacza to samo, to wezwanie o pomoc zrozumiałe na całym świecie. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być nawet pokazany w oknie lub podczas czatu w sieci.
Po zobaczeniu gestu należy zadzwonić na policję i wyjaśnić, że znajoma nam lub obca osoba pokazała „Pomóż mi”. Możemy również zadzwonić na Niebieską Linię pod numer 22 668 70 00. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar przemocy w Rodzinie podpowie nam jak pomóc osobie, która jest ofiarą przemocy domowej.
Osoba doświadczająca przemocy jest bezradna i zastraszona i nasza reakcja może pomóc ratować ją bez narażania na zemstę ze strony agresora – mówił pomysłodawca akcji Maciej Więcek.
Zaprezentował znak identyfikujący kampanię. Jest nim dłoń – najpierw otwarta, następnie złożona w pięść ze schowanym do środka kciukiem. Ten bezsłowny komunikat powinien znać każdy z nas, tak aby w sposób bezpieczny dla siebie i potencjalnej ofiary przemocy móc w porę zareagować ratując jej zdrowie, a nawet życie – akcentował Maciej Więcek.
Pełnomocnik ds. kobiet Justyna Gąsior wskazała, że tylko szeroka promocja znaku „Pomóż mi” m.in. w szkołach i na ulicach przełoży się na zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wpływu nas wszystkich na otaczającą rzeczywistość i nasz udział w ratowaniu innych. Rzeczniczka poinformowała także o zaplanowanym przygotowaniu filmu reklamującego akcję z udziałem wszystkich osób zaangażowanych w tą kampanię.
Burmistrz Świebodzic Paweł Ozga podkreślił jak ważne jest reagowanie na przemoc. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Robert Sysa i komendant Straży Miejskiej Łukasz Gil mówili o planowanych działaniach swoich instytucji w dziedzinie zapobiegania przemocy. Na ulicach miasta pojawią się banery i plakaty promujące kampanię „Pomóż Mi”. W akcję zaangażowana jest także miejscowa jednostka Policji.
-
Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.
-
Co zrobić, gdy zauważysz ten znak?
-
Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.
-
Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.
-
Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc.
Foto: swiebodzice.pl / policja.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS