A A+ A++

Mającą ekumeniczny charakter uroczystość w parku przy dworcu autobusowym rozpoczęło nabożeństwo majowe.

 – Wybraliśmy ten symboliczny dzień, aby wspominając patrona naszego województwa, świętego Jana Pawła II, w wigilię jego urodzin, przypomnieć słowa modlitw, które wznosił za doznających krzywd i ponoszących ofiarę męczeństwa, bez względu na to jakiego byli wyzwania i religii. Oddajemy dziś hołd wszystkim, którzy padli ofiarą zła na tej ziemi, którzy oddali życie za innych. Chciałbym dziś złożyć podziękowanie obecnym tu duchownym za to, że idziecie drogą właśnie tych, którzy kiedyś wyznaczali ją w tak tragicznych okolicznościach, że z niej nie zeszliście. Niech pomnik, który dziś poświęcimy, będzie wyrazem tego, że powinniśmy żyć ze sobą w pokoju i szanować się nawzajem, szukając wspólnej drogi – powiedział podczas przemówienia marszałek Piotr Całbecki.

Pomnik upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny duchownych, zakonników i siostry zakonne różnych wyznań odsłonił marszałek Całbecki wspólnie z biskupem Wiesławem Śmiglem i ks. Mikołajem Hajduczenią, proboszczem Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Toruniu oraz siostrą Katarzyną Pawlak, przełożoną prowincji toruńskiej zgromadzenia sióstr św. Elżbiety. 

– Niemalże połowa duchowieństwa pomorskich diecezji i zgromadzeń zakonnych poniosła śmierć w czasie drugiej wojny światowej. Cieszę się, że powstał ten pomnik dopełniający to, co tworzy się w tym parku, który jest miejscem pamięci. Jesteśmy tu dziś, żeby wyciągać wnioski, po to abyśmy sobie uświadomili, że każdy konflikt, każda wojna i każda nienawiść do drugiego człowieka prowadzą do upadku – przypomniał  ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel.

Monument  został sfinansowany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Jego autorem jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz, twórca znajdującego się w parku pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, odsłoniętego w 2018 r.

Od 13 maja w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 prezentowana jest także wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, którą z okazji 120. rocznicy jego urodzin przygotował Instytut Pamięci Narodowej. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrodzinowa wyprzedaż w Sklepie Społecznym pod Cisem [ Strefa biznesu ]
Następny artykułKomplety bielizny damskiej za mniej niż 100 zł – 10 propozycji