A A+ A++

Mszana Dolna. W kwietniu w Mszanie Dolnej powołana została Fundacja Sztetl Mszana Dolna. Celem jej działalności jest skuteczna ochrona pamięci o społeczności żydowskiej zamieszkującej miasto przed wojną, a także edukacja i opieka nad miejscami martyrologii.

Na funkcję prezesa nowej fundacji została powołana Urszula Antosz-Rekucka, natomiast wiceprezesem jest Marek Rekucki. Zostali oni także pierwszymi fundatorami. 

– Jeśili chcielibyście Państwo w jakikolwiek sposób nas wspierać, będziemy szczęśliwi i zaszczyceni; zapraszamy do współpracy! A czeka nas wiele wyzwań, jak choćby remont pomnika na masowowej mogile Żydów na Pańskim, uzyskanie swobodnego dojścia do zbiorowego grobu przy ul. Ogrodowej czy trwałe upamiętnienie kilkudziesięciu ofiar Zagłady pogrzebanych w bezimiennych dołach na cmentarzu żydowskim – zachęcają założyciele.

Dla celów wsparcia finansowego zostało utworzone konto, ktore można znaleźć w zakładce “Zostań darczyńcą” na stronie internetowej fundacji.

Osoby zgromadzone wokół nowej fundacji już od lat starają się o ocalenie pamięci po mszańskich Żydach i budowanie przyjaznych relacji z nielicznymi potomkami ocalonych. Dbają o miejsca pamięci i męczeństwa mszańskich Żydów, organizują obchody rocznic Zagłady w Mszanie Dolnej i spacery pamięci. – Sadzimy z młodzieżą cebulki krokusów na miejscach zbiorowych mordów, by upamiętnić nieletnie Ofiary. Co tydzień zapalamy szabatowe świece i pieczemy chałkę, a podczas Chanuki w naszym oknie przez 8 wieczorów płonie chanukija – to wszystko jako wyraz pamięci, dla i za mszańskich Żydów, niezgoda na to, co się z nimi stało – wyliczają działacze fundacji. 

Grupie tworzącej Sztetl Mszana Dolna udało się przeprowadzić różnego rodzaju inicjatywy upamiętniające: ofiary Holokaustu przez nazwanie ich imieniem alejki prowadzącej do zbiorowej mogiły na Pańskim (2012 r.), mszańskiej synagogi tablicą pamiątkową (2020 r.), Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Stefanii i Józefa Wacławików Drzewem Pamięci (2020 r.), oznaczenie mogił ofiar z okresu okupacji grzebanych na terenie cmentarza żydowskiego – z Fundacją „Zapomniane” (2020 r.). Działacze w planach mają kolejne inicjatywy.

Prezes fundacji, Urszula Antosz-Rekucka to absolwentka studiów teologicznych na Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet JPII) w Krakowie, wieloletni nauczyciel-katecheta. Z uczniami bierze udział w projektach pamięciowo-dialogowych, organizuje wyjścia na zbiorowe mogiły żydowskie, spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej w Mszanie Dolnej. Za swoją dotychczasową działalność została wyróżniona w IX edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nominowana do Nagrody Polin w 2017 r., jest laureatką Nagrody im. ks. Musiała Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, Medalu Powstania w Getcie Warszawskim w 2018 r. oraz Polcul w 2019. Należy do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Klubu Chrześcijan i Żydów ”Przymierze”. 

(Na zdjęciu tablica pamiątkowa w miejscu, gdzie niegdyś stała mszańska synagoga. Fot.: Urszula Antosz-Rekucka)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNakielska Liga Pływania! Zapraszamy 23 maja 2021r.
Następny artykułUczniowie kolejnych klas zaczynają naukę hybrydową