Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,46 USD, wyżej o 0,14 proc.
Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 68,77 USD za baryłkę, wyżej o 0,09 proc.
Gospodarki Stanów Zjednoczonych i Chin, wraz z niektórymi krajach w Europie odbijają się silnie po okresie III fali pandemii koronawirusa, w miarę przyspieszania akcji szczepień przeciwko Covid-19.
Z kolei w Chinach działalność gospodarcza chociaż nieco osłabła w kwietniu po rekordowej ekspansji w I kwartale 2021 roku, ale niektóre segmenty, m.in. produkcja przemysłowa, były nadal silne.
Zapotrzebowanie na ropę w Chinach wzrosło z kolei w kwietniu o 9,7 proc. – do 12,96 mln baryłek dziennie i było tylko nieznacznie niższe wobec marca, gdy wyniosło 13,019 mln baryłek dziennie.
Jednak niektóre kraje w Azji nadal nęka kryzys zdrowotny, który szczególnie paraliżuje gospodarkę Indii, ale również Singapur i Tajwan borykają się z nowymi falami zachrowań na Covid-19.
“Ożywienie gospodarcze, jakie notują m.in. Stany Zjednoczone i Europa, jest wystarczająco dobre, aby wspierać ceny ropy” – uważa Stephen Innes, globalny partner zarządzający w SPI Asset Management.
“Będzie jednak trochę stłumionego popytu na benzynę – tu będziemy jeszcze trochę dryfować, aż indyjska +saga+ z koronawirusem zacznie nieco słabnąć” – dodaje.
WTI na NYMEX w N. Jorku jeszcze w piątek zmierzała do zakończenia ub. tygodnia na minusie o ponad 2,4 proc., ale w trakcie handlu surowiec zyskał aż 2,5 proc. i wyszedł na “tygodniowy plus” o 0,7 proc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS