A A+ A++

Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy od 26 października uczyli się zdalnie, w poniedziałek rozpoczynają naukę w systemie hybrydowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Plan powrotu uczniów do szkół został przedstawiony w środę 28 kwietnia. Dwa dni później w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie regulujące ten harmonogram.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE POWROTU DO SZKÓŁ W MAJU

Od kiedy nauczanie hybrydowe? Co to jest?

Uczniowie klas I–III szkół podstawowych od 4 maja uczą się stacjonarnie. Szkoły podstawowe mają też obowiązek organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów w świetlicach. Przedszkolaki do zajęć stacjonarnych wróciły 19 kwietnia.

Od 17 maja na naukę w systemie hybrydowym (mieszanym) przejdą uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Jeśli chodzi o naukę w szkołach specjalnych, to od tego dnia ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze będą pracowały w trybie stacjonarnym.

Jak będzie wyglądała nauka hybrydowa?

Nauka hybrydowa to połączenie nauczania stacjonarnego i zdalnego, czyli prowadzonego przez internet. Polega na organizacji zajęć stacjonarnych turami tak, aby jednocześnie w szkole nie przebywała nigdy więcej niż połowa wszystkich uczniów. Pozostali w tym samym czasie mają zajęcia zdalne, po czym następuje zamiana – tak, aby uczniowie przychodzący dotąd do szkoły przeszli na naukę zdalną, a uczniowie uczący się dotąd zdalnie mieli zajęcia stacjonarne.

Szczegółowa organizacja nauki hybrydowej zależy od dyrektorów placówek. To oni decydują, którzy uczniowie kiedy przychodzą do szkoły oraz co ile dni następuje zmiana grup. W praktyce najczęściej dyrektorzy decydują o naprzemiennym przychodzeniu do szkoły poszczególnych klas – na przykład w jednym tygodniu tylko klasy A i B, w drugim tygodniu tylko klasy C i D.

Podczas zajęć w trybie stacjonarnym w placówkach obowiązuje ścisły reżim sanitarny. Sale lekcyjne mają być wietrzone podczas przerw, zaś w weekendy w placówkach przeprowadzana jest dezynfekcja. Dla uczniów mających w danym czasie naukę stacjonarną zapewniana jest także opieka świetlicowa.

W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalny poradnik dla nauczycieli i wychowawców dotyczący nauki zdalnej i hybrydowej. Zbiór zaleceń i dobrych praktyk dotyczących prowadzenia zajęć na odległość znaleźć można na stronie MEN.

Zgodnie z zapowiedzią rządu nauka hybrydowa ma potrwać do 28 maja. Oznacza to, że od 31 maja wszyscy uczniowie – według obecnego planu – przejdą na nauczanie stacjonarne.

Edukacja hybrydowa dla najmłodszych uczniów. Na czym będzie polegała?Nauczanie zdalne dla większości uczniów zostanie przedłużone co najmniej o kolejne dwa tygodnie. W czterech województwach w szkołach normalnie nie będą się uczyli nawet najmłodsi uczniowie. Do szkół będą chodzić na zmianę – w systemie hybrydowym.TVN24

Nauka hybrydowa – cele

Celem nauki hybrydowej jest ograniczanie kontaktów bezpośrednich pomiędzy uczniami i w ten sposób zmniejszanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Taki tryb pobierania nauki w niektórych przypadkach umożliwia również – gdy wystąpią nowe ogniska zakażeń – skierowania na obowiązkową kwarantannę nie wszystkich, a jedynie część uczniów.

Kształcenie sportowe

W przypadku klas IV-VIII ze szkół: sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego oraz szkół ponadpodstawowych sportowych, szkół ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych, zajęcia sportowe realizowane będą w miejscu ich prowadzenia lub zdalnie, wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.

Autor:lukl/kg

tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa fundacja zadba o pamięć o społeczności żydowskiej
Następny artykułGmina chce odzyskać pieniądze za zakupiony pojazd, który okazał się kradziony