Od dzisiaj (15 maja) zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Warunkiem jest jednak możliwość utrzymania dystansu 1,5 metra od innej osoby. W obiektach zamkniętych nadal maseczki będą obowiązkowe. Jak zapowiadają policjanci – będą się temu skrupulatnie przyglądać.
Bez maseczki tylko na otwartym powietrzu
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów wprowadza szereg zmian dotyczących okresowego znoszenia pewnych obostrzeń sanitarnych. Jedną z nich – obowiązującą od dzisiaj – jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji gdy nie możemy zachować wymaganego dystansu – 1,5 m odległości od drugiej osoby, maseczkę trzeba nosić nawet na zewnątrz.
Gdzie maseczki pozostają obowiązkowe?
Bardzo ważne jest, że usta i nos nadal należy zakrywać między innymi w środkach transportu publicznego, w samolotach oraz w obiektach zamkniętych, w tym także na terenie nieruchomości wspólnych, do których należą między innymi klatki schodowe, windy, parkingi podziemne czy garaże podziemne również w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.
Zakrywać usta należy w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, a także w obiektach handlowych i usługowych oraz na targowiskach.
Kto jest zwolniony z noszenia maseczki?
Maseczek nie muszą nosić między innymi motocykliści korzystający z kasków ochronnych i osoby przez nich przewożone. Z noszenia maseczki zwolnione są także dzieci do 5 roku życia, osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju i poważnie chore neurologicznie, oddechowo lub krążeniowo (wraz z niewydolnością oddechową lub krążeniową).
Ust i nosa nie muszą zakrywać także osoby podczas sprawowania kultu religijnego oraz osoby wykonujące zadania służbowe, na przykład żołnierze, kierowcy publicznego transportu zbiorowego oraz osoby przebywające na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego oraz plaży.
Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.
Odkryć usta i nos możemy w celu identyfikacji lub weryfikac … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS