A A+ A++

DŁUGI DZIEŃ ZIEMI.  Konkursy Czy smog jest groźniejszy niż smok? Ekomural – antysmogowy głos młodzieży, a wcześniej podsumowanie projektu Zobacz płuca, czyli ekologia oczami młodzieży były głównymi wydarzeniami Dnia Ziemi, organizowanego w Zabrzu przez Miejski Ogród Botaniczny. Wiele konkursów plastycznych, przeprowadziło tradycyjnie także Muzeum Górnictwa Węglowego. W sumie imprezy, w których udział wzięły tysiące dzieci i młodzieży ruszyły już jesienią ubiegłego roku i mimo, że święto globu przypada 22 kwietnia, finały niektórych z nich następują właśnie teraz.

    Aż sześć różnych konkursów, głównie plastycznych, zorganizowało wspomniane MGW. Wśród ciekawszych i cieszących się powodzeniem była impreza Siłacze zgniatacze polegająca na wymyśleniu reklamy-naklejki promującej zmniejszanie objętości puszek i plastikowych opakowań przed ich wyrzuceniem do kosza na śmieci. Najpopularniejszy jak zwykle był natomiast ogólnopolski konkurs fotograficzny, który tym razem przebiegał pod hasłem Świat za zamkniętymi drzwiami. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie na zdjęciach jak i za czym tęsknili w czasie izolacji. Do Zabrza nadeszło ponad 550 prac, a więc więcej niż w zeszłym roku! Na większości prac uwieczniono po prostu piękno natury, były także zestawy wspomnień z wakacji poprzednich lat. Jury najwyżej oceniło jednak prace ukazujące nie tyle piękno przyrody, co smutek wynikający z braku pełnego kontaktu z naturą. I tak wśród laureatów znaleźli się Zuzanna Nitsch z Bielska Białej (1. miejsce), Paweł Broda z Rudy Śląskiej (2. miejsce) oraz Hanna Radomska z Zabrza (3. miejsce) – prezentujemy jej pracę ukazującą świat przez “dziurkę od klucza”.  Przyznano także wyróżnienia oraz wytypowano kilkadziesiąt fotografii na wystawę, która niebawem będzie przygotowywana w jednym z otwartych już muzealnych obiektów (główna siedziba placówki jest w remoncie).  
      Miejski Ogród Botaniczny – przy współpracy z IV Liceum Ogólnokształcącym oraz Telewizją Zabrze – przeprowadził od jesieni ubiegłego roku szereg zajęć z wykorzystaniem platformy Teams w ramach edukacyjnego projekt ekologicznego Zobacz płuca. Uczniowie 18 placówek (przedszkola, szkoły podstawowe i średnie) dyskutowali na temat niekorzystnych zmian zachodzących w powietrzu związanych z niską emisją, proponując działania zaradcze. Przy okazji MOB we współpracy z Przedszkolem nr 39 i także IV LO zorganizował dwa plastyczne konkursy ekologiczne, których finały odbyły się w ubiegłym tygodniu. Wcześniej w szkołach dzieci przedstawiły prezentacje przyrodnicze, powstał także specjalny program telewizyjny, w którym najmłodsi opowiadali o problemach zanieczyszczenia powietrza. By także dzień poświęcony diecie wegetariańskiej Warzywniak na talerzu, o tym, iż styl odżywiania ma wpływ na klimat Ziemi.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 19 z 13 maja 2021 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNIERUCHOMOŚĆ PRZEZNACZONA NA SPRZEDAŻ
Następny artykułPierwsza wodorowa lokomotywa w Polsce jeszcze w tym roku