A A+ A++


Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora

  


czwartek, 13 maja 2021 10:48

Żyrafa Lunani ze śląskiego ogrodu zoologicznego, którą opiekuje się Miasto Zabrze była główną maskotką lekkoatletycznych mistrzostw świata biegów sztafetowych (World Athletics Relays), które na początku maja odbyły się na  na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Została kapitanem zwierzęcej sztafety, w której znalazł się jeszcze gepard, lemur i struś. Żyrafa jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych zwierząt regionalnego zoo, jej betonowa 16-metrowa rzeźba zdobi wejście do Parku Śląskiego, doczekała się także swojej alei.

     Lunani urodziła się we wrześniu 2015 roku. Jest osiemnastą żyrafą, która przyszła na świat na Śląsku. Niestety krótko potem zmarł jej ojciec Ulembo, którym opiekowało się Zabrze. Siłą rzeczy nasze miasto przeniosło zatem swe wsparcie na jego córkę. Opłaca jej „stypendium” na koszta utrzymania wynoszące miesięcznie dokładnie 1845 złotych. Na stronie ogrodu pod informacją dotyczącą żyraf widnieje logo Zabrza, a przed wybiegiem tych zwierząt widnieje stosowna tablica promująca przy okazji nasze miasto.
    Obecnie w Chorzowie są trzy żyrafy: samice Lindani, Liani  oraz jej córka Lunani. Czwarta Luna – w ramach prowadzonego programu skoordynowanej hodowli – przekazana została do  Zurychu (Szwajcaria). Lunani jest najbardziej ciekawska z całej trójki, gdy pojawia się jakieś zamieszanie przy wybiegu np. kamera telewizyjna, to zawsze jest pierwsza w tym miejscu (po prostu ma parcie na szkło). W nowych sytuacjach jej odwaga słabnie – czeka aż mama i ciocia sprawdzą, czy jest bezpiecznie i dopiero wtedy włącza się do działania. Jest też największym łasuchem z całej trójki, uwielbia świeże liście.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 19 z 13 maja 2021 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMocny start funduszu ochrony środowiska
Następny artykułZłóż wniosek do programu „Moja Woda” – masz czas do 10.06.2021!