A A+ A++

– Wejście do jaskini zawsze było i jest zakazane – także w przyszłości nie przewiduje się udostępnienia tego obiektu do zwiedzania. Pierwszym powodem jest bezpieczeństwo. Jaskinia, choć w ostatnich latach zabezpieczona przed całkowitym zawaleniem w ramach projektu “LIFE Szachownica”, nadal nie jest w pełni bezpieczna. W jaskiniach położonych na terenie rezerwatu obserwuje się m.in. osypywanie odłamków skalnych. Budowa geologiczna powoduje, że teren ten jest narażony na ciągłe ruchy i deformacje. Każdego roku w jaskini dochodzi również do odspajania się odłamków skalnych od stropu jaskini, których masa może zabić dorosłego człowieka nawet zabezpieczonego kaskiem – przypomina Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Także powodem braku udostępnienia jaskini jest fakt, że jest ona siedliskiem nietoperzy.

Niepokojenie nietoperzy, nie tylko w okresie zimowym, jest dla nich poważnym zagrożeniem. Zimą przypadkowe wybudzenie odbywa się kosztem utraty tłuszczu, który podczas snu wystarczyłby na wiele dni. Częste budzenie oznacza najczęściej śmierć zwierzęcia. Latem i jesienią jaskinie są nie tylko miejscem kryjówki nietoperzy w ciągu dnia, ale stają się również ich miejscem rozrodu. Nieuzasadnione wejście do jaskini zawsze powoduje ich niepotrzebne niepokojenie lub płoszenie.

W rezerwacie wyznaczona została ścieżka edukacyjna, która przebiega poza obiektami jaskiniowymi. Na ścieżce znajduje się szereg tablic z informacjami o obiekcie i o zwierzętach go zamieszkujących. Tablice odwołują się do wrażliwości przyrodniczej oraz rozsądku i bezpieczeństwa osób odwiedzających to miejsce. Mają powstrzymać od łamania prawa i narażania swojego życia na niebezpieczeństwo. Jest też tablica informująca o zakazie wstępu do jaskini. RDOŚ przypomina, że zasady ruchu turystycznego w rezerwacie Szachownica zostały określone zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z 30 maja 2017 r. Na terenie rezerwatu można poruszać się wyłącznie pieszo po wyznaczonej ścieżce, obowiązuje zakaz wstępu do jaskini oraz zbaczania z wyznaczonej ścieżki. Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody, podlega karze aresztu lub grzywny. 

– Kamera została zamontowana w jaskini tymczasowo, od 30 kwietnia do 3 maja, ale w związku ze znaczną liczbą złamań obowiązujących w rezerwacie zakazów akcja będzie sukcesywnie powtarzana. Na miejscu w rezerwacie można spodziewać się również zwiększonej liczby kontroli, a co za tym idzie – wniosków o ukaranie turystów niestosujących się do zasad ochrony rezerwatu oraz zasad bezpieczeństwa – przestrzega Łukasz Zych.

Szachownica to jeden z najdłuższych systemów jaskiniowych na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej. Wzniesienie ze względu na swoje walory zostało objęte ochroną prawną w postaci rezerwatu przyrody i specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000. Ostoja jest drugim pod względem liczebności zimowiskiem nietoperzy w Polsce, a w południowej Polsce największym. Nazwa jaskini pochodzi od jej charakterystycznego planu, gdyż poszczególne korytarze przecinają się często pod kątem prostym, tworząc dość regularny układ. Jaskinia została nazwana w ten sposób w 1972 r., kiedy była poddawana badaniom. Szachownica utworzona została przez wody topniejącego lodowca, które działając na skałę wapienną, poszerzyły pierwotne szczeliny. Jedyną formą nacieków w jaskini są niewielkie grzybki. Rezerwat przyrody ma charakter rezerwatu geologicznego. Jego powierzchnia wynosi 12,7 ha, a utworzony został w 1978 r. Oprócz samej jaskini ochronie podlega także wapienne wzniesienie Krzemiennej Góry, porośnięte przez las należący do zbiorowiska o nazwie kwaśna buczyna niżowa.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpieczeństwo w dobie home office
Następny artykułNaukowcy potwierdzają: Szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom COVID-19