A A+ A++

Lekarze przebywając na zwolnieniu mogą uczestniczyć w szkoleniach on-line, ale nie pracować i  udzielać teleporad. Mają prawo udzielać teleporad zadanie podczas kwarantanny, izolacji o ile nie pobierają zasiłku chorobowego.

Czas pandemii i lockdownu spowodował, że wiele szkoleń, zajęć na studiach zaczęło się odbywać w trybie zdalnym. W zajęciach on-line uczestniczą nie tylko przyszli architekci, biolodzy, ale także lekarze. Taka forma nauki jest dopuszczona także dla medyków w trakcie specjalizacji. 

Co więcej, lekarze pobierają nauki także w trakcie zwolnienia lekarskiego. Niemniej jednak, mają czasem z tego powodu kłopoty co pokazuje przypadek młodej lekarski, która zgłosiła się ostatnio po poradę prawną do adwokata.

-Skarżyła się, że jej przełożony wypomniał jej publicznie to, iż w trakcie zwolnienia lekarskiego z powodu choroby uczestniczyła w kursie specjalizacyjnym on-line. Zdaniem przełożonego świadczyło to o naruszeniu warunków zwolnienia i bezprawnym pobieraniu zasiłku chorobowego. Sprawa nie wygląda jednak tak, jak przedstawia to ów przełożony – opowiada Radosław Tymiński, adwokat specjalizujący się w prawie medycznym. 

Nauka nie utrudnia procesu leczenia

Jego zdaniem uczestnictwo w kursach czy w szkoleniach zawodowych on-line, nie stanowi wykorzystania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. – Wynika to przede wszystkim z tego, że uczestnictwo w takich zajęciach nie utrudnia procesu leczenia i rekonwalescencji – podkreśla mec. Tymiński.

Sprawa może być nieco bardziej skomplikowana w przypadku szkoleń stacjonarnych, ale i tutaj udział nie stanowi wykorzystania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem w sytuacji, gdy uczestnik zajęć jest biernym słuchaczem.

Z tym stanowiskiem zgadza się Waldemar Urbanowicz, adwokat z kancelarii Gujski Zdebiak i specjalista z zakresu prawa pracy.

Jeśli to nie koliduje ze zdrowiem medyka, może on brać udział w szkoleniach, ale dla bezpieczeństwa powinni mieć zaświadczenie od lekarza, że mogą się szkolić. Na wypadek gdyby uczestnictwo w szkoleniu zostało podważone przez ZUS czy pracodawcę – zaznacza Waldemar Urbanowicz. 

Wszystko wynika z faktu, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zwolnienie lekarskie to orzeczenie o przejściowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Na podstawie tego zwolnienia przysługuje osobie ubezpieczonej zasiłek chorobowy. Pojęcie „niezdolności do pracy” na gruncie omawianej ustawy rozumiane jest jako okoliczność przejściowa, która uniemożliwia wykonywanie określonej pracy, a nie jako utrata zdolności do wszelkiej aktywności. 

Zgodnie z przepisami, osoba ubezpieczona traci prawo do zasiłku tyko wówczas, gdy w czasie zwolnienia lekarskiego:

  • wykonuje pracę zarobkową lub
  • wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. 

Zakaz teleporad na zwolnieniu

Co ciekawe, jednak inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracy zdalnej lekarza. Jeśli przebywa na zwolnieniu, nie powinien udzielać teleporad.

– Zwolnienie lekarskie ma na celu przywrócenie do zdrowia. Jeśli lekarz będzie w jego trakcie pracował, choćby zdalnie, to ZUS może podważyć mu wypłatę zasiłku i zobowiązać do jego zwrotu – zaznacza Waldemar Urbanowicz. 

Jak podkreślił ZUS w odpowiedzi na pytanie serwisu Polityka Zdrowotna medyk, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie powinien wykonywać pracy.

– Co innego jeśli lekarz przebywa na kwarantannie bądź izolacji z powodu choroby na COVID-19 i decyduje się pracować. Przepisy przewidują możliwość świadczenia pracy zdalnej w czasie odbywania obowiązkowej izolacji domowej lub kwarantanny. To oznacza, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem izolacji domowej nie wystąpi o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą, będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało. Będzie miał natomiast wynagrodzenie za wykonaną pracę – wskazuje Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS. 

Wskazuje także, że jeśli lekarz chce się szkolić podczas zwolnienia lekarskiego, powinien mieć zaświadczenie od lekarza, że może to robić. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCentrum Życia Miejskiego w Grodnie zlikwidowane
Następny artykułZamiast kawki – wpłać na sikawki! Dom św. Karola zbiera na hydranty wewnętrzne, które zwiększą bezpieczeństwo podopiecznych