A A+ A++

Nadzwyczajne obrady samorządu powiatowego rozpoczęto od poproszenia wszystkich osób niezaszczepionych o podniesienie ręki, ponieważ zgodnie z zaleceniami rozporządzenia, na powierzchni powiatowej sali obrad może przebywać 15 osób…  Niedorzeczne jest to, że w tym samym głosowaniu o podniesienie ręki poproszono także tych, którzy odmówili odpowiedzi na to pytanie… Czyżby rozpoczęła się segregacja sanitarna?

Weszło w zycie kolejne absurdalne rządowe rozporządzenie. Dziś podczas nadzwyczajnych obrad samorządu powiatowego, zwołanych ze względu na obecną sytuację w płońskim szpitalu, przewodniczący rady Dariusz Żelasko rozpoczął obrady od polecenia podniesienia ręki przez osoby niezaszczepione preparatem przeciw Covid-19, jak również, uwaga: osoby, które odmawiają odpowiadzi na to pytanie… Wszystko po to, aby sprawdzić, czy na sali obrad o określonej powierzchni, zgodnie z zaleceniami sanitarnymi przebywa nie więcej niż 15 osób, którzy nie przyjęli szczepionki. Czy mamy do czynienia z jednym z pierwszych w powiecie przejawem segregacji sanitarnej na podstawie kolejnego absurdu w ponadprawnym rozporządzeniu? 

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że szczepienia nie są obowiązkowe. Część osób nie będzie mogła się zaszczepić z powodów zdrowotnych. Ograniczona jest także dostępność szczepień.

– Szóstego maja wyszły nowe przepisy w rozporządzeniu Rady Ministrów. Obliguje mnie to do zadania wszystkim zgromadzonym dzisiaj na sali obrad następującego pytania: Kto spośród państwa obecnych dzisiaj na tej sali jest niezaszczepiony? Osoby, które odmawiają udzielenia odpowiedzi również bardzo proszę o podniesienie ręki – zakomunikował przewodniczący samorządu powiatowego Dariusz Żelasko.

– Inspekcja sanitarna w Płońsku informuje, że liczba niezaszczepionych na wyżej wymienionym metrażu powinna być nie większa, niż 15 osób. Nie mam innej fizycznej możliwości sprawdzenia tego, niż poprzez deklaracje ze strony osób zgromadzonych na tej sali. Kto odmawia udzielenia odpowiedzi, winien także podnieść rękę – informował przewodniczący Dariusz Żelasko. Okazało się, że rękę podniosło łącznie 14 osób, które się nie zaszczepiły, bądź odmówiły udzielenia odpowiedzi na pytanie… Liczba graniczna, to 15 osób, a więc można było prowadzić obrady, choć i tak nie było wiadomo, ile osób jest nie zaszczepionych, a ilu z przebywających na sali odmówiło odpowiedzi… 

Co stałoby się, gdyby w powiatowej sali obrad było np. 16 niezawakcynowanych, a wśród nich takich, które nie chciałyby się do tego przznać? Która z nich musiałaby opuścić pomieszczenie? Na jakiej podstawie wyznaczono taki limit w stosunku do gabarytów sal? Czy ta szesnasta osoba byłaby niebezpieczna dla otoczenia? Czy limit ustalono na podstawie badań naukowych?

***

Jak czytamy na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, „Media opisały wypowiedź Jarosława Gowina, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologi, o tym że po majowym “długim weekendzie” trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – tak, aby zaszczepieni już w maju mieli możliwość korzystania z niedostępnych obecnie usług, np. turystycznych, gastronomicznych i fitness. 

Zaopowiedzi takie budzą poważne obawy obywateli – wynika ze skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Dlatego Adam Bodanr wystąpił w tej sprawie do Jarosława Gowina. Napisał o satysfakcji z jego zapowiedzi „otwierania” gospodarki jako takiej. Daje to nadzieję na likwidację wątpliwych konstytucyjnie zakazów prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonych rozporządzeniami rządu. Ocenę tego Rzecznik przedstawiał w kilku wystąpieniach Prezesowi Rady Ministrów – co nie spotkało się z należytą reakcją.

Zarazem RPO pisze o zaniepokojeniu sugestiami, jakoby dostęp do usług ograniczony miałby zostać wyłącznie do osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Przyjęcie tego rodzaju rozwiązania mogłoby mieć charakter dyskryminujący osoby, które z różnych względów nie zaszczepiły się. Na konieczność zagwarantowania równego traktowania osób niezaszczepionych zwróciło uwagę Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w rezolucji nr 2361 (2021) z 27 stycznia 2021 r. Znaczenie niedyskryminacji osób niezaszczepionych w kontekście szczepień przeciwko COVID-19 podkreślane jest także w pracach nad rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w celu ułatwienia swobodnego przepływu w czasie pandemii COVID-19 (tzw. zielone zaświadczenie cyfrowe).

W ocenie RPO – o ile wprowadzenie ograniczeń w dostępie do usług będzie niezbędne ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne – to samoistnym kryterium tego ograniczenia nie może być zaszczepienie przeciwko COVID-19. Kryterium takim może być co najwyżej zagrożenie dla zdrowia publicznego powodowane przez daną osobę”

(DK)

Fot. screen z wtorkowych nadzwyczajnych obrad Rady Powiatu Płońskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoseł otwarcie o kryzysie w PO. Zalewski: Budka musi odejść
Następny artykułFinał Ligi Mistrzów zostanie przeniesiony? Zaskakujący kierunek